Czesław Miłosz nieznany

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2019 11:00
W środę 14 sierpnia przypadała 15. rocznica śmierci Laureata Literackiej Nagrody Nobla z roku 1980. W Bibliotece Narodowej znalazło się archiwum poety zawierające m.in. jego notatniki, rękopisy, listy, fotografie, przedmioty osobiste. W "Strefie literatury" dowiedzieliśmy się, jakiego Miłosza poznajemy dzięki tym dokumentom.
Audio
  • Co kryją archiwa Czesława Miłosza (Strefa literatury/Dwójka)
Czesław Miłosz
Czesław MiłoszFoto: PAP/Ryszard Kornecki

Znawcy_Miłosz.jpg
Czesław Miłosz - serwis specjalny

Żegnając Czesława Miłosza podczas uroczystości pogrzebowych w Krypcie Zasłużonych Klasztoru  Ojców Paulinów na Skałce Wisława Szymborska powiedziała: "Żegnamy się dzisiaj z poetą, ale nie żegnamy się  z jego poezją. Ona nas wszystkich tutaj obecnych i wszystkich nieobecnych przeżyje na pewno".

O tym, jakiego Miłosza poznajemy dzięki dokumentom z Biblioteki Narodowej opowiedział opracowujący to archiwum literaturoznawca, krytyk Michał Szymański. Z kolei współpracę poety z "Kwartalnikiem Artystycznym" i rozmowy z nim wspominał redaktor naczelny pisma Krzysztof Myszkowski. Anna Romaniuk opowiedziała, jak Miłosz zapisał się w pamięci rodziny, przyjaciół,  znajomych. Te wspomnienie zebrała w tomie zatytułowanym "Obecność". Nieznane dotąd, odcztane z archiwum i już opublikowane wiersze Czesława Miłosza czytał Andrzej Ferenc.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury 

Prowadziła: Dorota Gacek

Data emisji: 18.08.2019

Godzina emisji: 18.00

am/bch

Czytaj także

"Nobel water" i kawa w Rzymie, czyli przyjaciele o Miłoszu

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 13:12
- Poznaliśmy się w 1981 roku, gdy Czesław Miłosz przyjechał do Krakowa opromieniony sławą noblisty. To był czas karnawału Solidarności, na spotkaniu w Domu Literatów był tłum. On czytał swoje wiersze i poprosił o szklankę wody. Gdy mu ją podałem, upił z niej łyk, a ja ją zachowałem wraz z pozostałą zawartością. Podczas późniejszych przyjęć popijaliśmy po łyżeczce tej "Nobel water" – opowiadał w Dwójce Bronisław Maj.
rozwiń zwiń