Chcę zdążyć choćby poniewczasie - Jerzy Ficowski w 15. rocznicę śmierci

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 08:15
Jerzy Ficowski jest jednym z najznakomitszych, a zarazem najbardziej osobnych polskich poetów II połowy XX wieku, 9 maja to dzień 15. rocznicy jego śmierci.
Jerzy Ficowski
Jerzy Ficowski Foto: Miernicki Władysław/NAC

Posłuchaj
27:35 Strefa literatury Dwójka 7 maj 2021 21_30_24v1.mp3 Rozmowa o ponadczasowości wierszy Jerzego Ficowskiego (Strefa literatury/Dwójka)

 

Przez długi czas rozpoznawalny przede wszystkim jako główny polski "cyganolog", tłumacz wierszy Papuszy, badacz prozy Schulza czy autor kilku szlagierów, choćby "Jadą wozy kolorowe", przez cały czas pisał i publikował poezję, choćby wstrząsający tom "Odczytanie popiołów" o Zagładzie czy "Śmierć jednorożca", "Errata", po ostatnie - "Zawczas z poniewczasem" i "Pantareja".

O ponadczasowości tych wierszy, zarówno w dotykaniu historii i pamięci, jak przyrody, o ich niepowtarzalnej melodii i rozkrzewionym języku rozmawialiśmy z dr Pauliną Czwordon-Lis z IBL PAN oraz dr Marią Kobielską z UJ.

O swoich ulubionych tomach i książkach Jerzego Ficowskiego pisanych dla dzieci, przywracanych teraz czytelnikom w nowych wydaniach, opowiadała też córka poety - Anna Ficowska-Teodorowicz.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 7.05.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Jerzego Ficowskiego wędrowanie z Cyganami

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2016 11:00
– Zaczęło się od zaintrygowania mitem cygańskim i stereotypami o Cyganach. Wydawało mi się, że ciekawie byłoby poznać prawdę – mówił wybitny poeta w nagraniu archiwalnym z 1996 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jerzy Ficowski – refleksje i wspomnienia

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2016 11:00
W 10. rocznicę śmierci wybitnego poety przywołamy jego archiwalnych zwierzeń, nagrywanych dla Dwójki wielokrotnie.
rozwiń zwiń