REKLAMA

Abdulrazak Gurnah po polsku

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 21:55
Abdulrazak Gurnah to brytyjski pisarz tworzący w języku angielskim, urodzony na Zanzibarze (obecnie Tanzania). W roku 2021 został wyróżniony Literacką Nagrodą Nobla. 26 października w Polsce ukazała się jego noblowska powieść "Powróceni" ("Afterlives") w przekładzie Krzysztofa Majera.
Abdulrazak Gurnah
Abdulrazak GurnahFoto: HENRY NICHOLLS / Reuters / Forum

Kiedy 7 października 2021 roku sekretarz Szwedzkiej Akademii ogłaszał, że Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymuje urodzony na Zanzibarze Tanzański autor, po polsku nie była opublikowana żadna jego książka, choć od debiutu pisze on w języku angielskim. Teraz nareszcie pojawiła się obszerna powieść, najnowsza w dorobku Gurnaha - "Powróceni".

To kilkupokoleniowa saga osadzonej w Afryce Wschodniej, rozpoczynająca się w okresie, kiedy Cesarstwo Niemieckie pacyfikowało wybuchające raz za razem bunty w swojej kolonii na tym terenie. O tej na swój sposób egzotycznej książce, jej bohaterach i wymowie społeczno-historycznej rozmawialiśmy z jej tłumaczem - Krzysztofem Majerem i autorką posłowia - prof. Anną Branach-Kallas.

***

Akademia Szwedzka, przyznając Literacką Nagrodę Nobla Abdulrazakowi Gurnahowi, przedstawiła następujące uzasadnienie: "za bezkompromisową i współczującą penetrację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami". Gurnah urodził się w roku 1948 na Zanzibarze (obecnie Tanzania), a w roku 1968 przybył do Wielkiej Brytanii. Dziś mieszka na Wyspach. Jest autorem 10 powieści i tomów opowiadań, debiutował powieścią "Memory of Departure" ("Wspomnienie wyjazdu"), która została wydana w 1987 roku.

Po ogłoszeniu werdyktu Akademii Szwedzkiej (rok 2021) Katarzyna Hagmajer-Kwiatek przekonywała: - Spodziewano się, że laureatem zostanie autor z Dalekiego Wschodu, Haruki Murakami był wielokrotnie wymieniany jako kandydat do nagrody. Abdulrazak Gurnah pisze po angielsku, dlatego mówię o pewnej zachowawczości Akademii - słyszeliśmy wówczas.

Posłuchaj
29:41 2022_11_25 21_30_38_PR2_Rozmowy_po_zmroku.mp3 Abdulrazak Gurnah po polsku (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Krzysztof Majer (tłumacz książki "Powróceni") i prof. Anna Branach-Kallas (autorka posłowia)

Data emisji: 25.11.2022

Godzina emisji: 21.30

mg/kor

Czytaj także

"Abdulrazak Gurnah opisuje ludzi, którzy są wyrzutkami historii"

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 17:00
Abdulrazak Gurnah otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Urodzonemu na Zanzibarze tanzańskiemu pisarzowi przyznano ją "za bezkompromisową i pełną współczucia eksplorację skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami". - Po polsku nie przeczytamy ani słowa tego autora, ale myślę, że wkrótce to się zmieni - mówiła na antenie Dwójki Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.
rozwiń zwiń