REKLAMA

Dziewczyny górą! Płeć piękna i piękna literatura

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 11:00
- Nagle zostałam postawiona w jednym szeregu z Zośką Papużanką czy Kają Malanowską. Bardzo przepraszam, ale to jest przedział wiekowy moich rodziców. Nie chodzi mi o krytykę, ale tego po prostu nie rozumiem. Nagle wszystkie pisarki zostały wrzucone do jednego worka - mówi Dominika Dymińska, autorka książki "Mięso".
Audio
  • Pisarki-debiutantki - co je łączy, co je dzieli?
Dominika Dymińska, autorka powieści Mięso
Dominika Dymińska, autorka powieści "Mięso"Foto: Witek Orski

Spoglądając na nominacje i laureatów najważniejszych krajowych nagród literackich, można odnieść wrażenie, że pojawia się coraz więcej interesujących pisarek. Po debiucie Doroty Masłowskiej trudno powiedzieć, że coraz młodszych, ale jednak często bardzo młodych, jak 21-letni Dominika Dymińska. Ale czasem debiutujących po 30., jak Kaja Malanowska czy Zośka Papużanka.
W "Tyglu literackim" przyglądaliśmy się tym najnowszym kobiecym głosom w literaturze polskiej, także w kontekście twórczości bardziej doświadczonych autorek.
O literaturze tworzonej przez panie dyskutowaliśmy z prof. Przemysławem Czaplińskim i prof. Anną Nasiłowską. Audycję poprowadziła Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura

Czytaj także

Kobieca proza, a nie "babskie czytadło"

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 09:18
Autorki romansów z angielskim rodowodem i milionami książek sprzedanymi na całym świecie. I choć są tacy, którzy twórczość Jane Austen i Charlotte Brontë stawiają na równi z "harlequinami", to jednak jest to kanon literatury pięknej, a nie zwykłe "babskie czytadło".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tłumaczka "Wyznaję": dzięki nam Cabré odkrywa swoją twórczość na nowo

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2013 19:52
- Każda powieść Jaume Cabré jest inna, używa innych środków ekspresji, ma inny pomysł na to, jak przedstawić złożoność świata. Jako pisarz podejmuje misję zatrzymania się nad wydarzeniami, które trudno zracjonalizować, a które trzeba przyswoić, by żyć uczciwie, by żyć dalej po ludobójstwach, po Oświęcimiu - mówi tłumaczka "Wyznaję" Anna Sawicka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Małe lisy" - drapieżna proza Bargielskiej

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2013 08:00
Justyna Bargielska tym razem proponuje nam "Małe lisy", czyli szaloną opowieść o nożowniku z podwarszawskiego lasu. A może o rozmarzonej matce i wygadanej singielce?
rozwiń zwiń