Brzechwa - niespełniony człowiek

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 11:30
- Historia wycięła mu numer. Życie przeżył jako niespełniony liryk, a trafił do literackiego nieba jako bajkopisarz - mówił w Dwójce Mariusz Urbanek, autor nowej biografii Jana Brzechwy.
Audio
  • Rozmowa z Mariuszem Urbankiem i innymi pisarzami, krytykami o tegorocznych Warszawskich Targach Książki
Fragm. okładki książki Mariusza Urbanka Brzechwa nie dla dzieci
Fragm. okładki książki Mariusza Urbanka "Brzechwa nie dla dzieci"Foto: Wydawnictwo Iskry

/

"Brzechwa nie dla dzieci" (Iskry) pokazuje bajkopisarza jako człowieka niespełnionego, który całe życie chciał być kimś innym.
- Zarówno w wywiadach, jak i w korespondencji prywatnej powtarzał całe życie, że chciał pisać wiersze dla dorosłych, chciał być poważnym poetą, jak jego starszy i zdolniejszy, jak pisała krytyka, kuzyn Bolesław Leśmian - mówił Mariusz Urbanek.
W "Tyglu literackim" o tym, co najlepsze na Targach Książki. W audycji rozmowa z Ritą Gombrowicz, Elżbietą Czerwińską, Tomaszem Różyckim, Jackiem Moskwą i Piotrem Śliwińskim.
Warszawskie Targi Książki należą do największych tego typu imprez na świecie. Właśnie się zakończyły, relacja z nich, rozmowa o najciekawszych premierach książkowych w "Tyglu literackim”.
Ponad pięciuset wystawców z kraju i zagranicy oraz tysiące odwiedzających mogą sprawiać wrażenie, że stan czytelnictwa w Polsce ma się dobrze. Tak jednak nie jest, gdyż jak wynika z badań aż 60 procent Polaków w ogóle nie czyta książek.
Tegoroczne Targi prowokują do podjęcia dyskusji na ten temat. Zdaniem dyrektora Instytutu Książki Grzegorza Gaudena, jest to poważny problem, który nie powinien dotyczyć rozwijającego się kraju. Możemy to naprawić, ale wymaga to ogromnego nakładu pracy i chęci. Głównie ze strony rządu i samorządów.
- Największą szansę na poprawę sytuacji upatruję w tworzeniu nowych bibliotek - dodaje Grzegorz Gauden. Jego zdaniem, należy poszerzyć program "Biblioteka plus” i budować je w małych miejscowościach, gdzie będą również miejscem spotkań i szeroko pojętej kultury. Roman Chymkowski z Biblioteki Narodowej, na której zlecenie badania zostały przeprowadzone, uważa że niechęć do książki rodzi się w zupełnie nieodpowiednich miejscach: w szkole i w domu.
Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

Zobacz więcej na temat: KSIĄŻKA literatura Warszawa

Czytaj także

Warszawa nagrodzi pisarzy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2013 13:00
Już po raz piąty Miasto stołeczne Warszawa wręczy swoją Nagrodę Literacką. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla stolicy, ale również dla świata literatury – laureatami wyróżnienia są wybitni twórcy, m.in. Julia Hartwig, Tadeusz Konwicki, Eustachy Rylski, Janusz Tazbir czy Janusz Głowacki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawa czyta. "Cwaniary" pretekstem do działania

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2013 08:21
Jedno miasto, jedna książka, ale 5 dni i wiele pomysłów. Rozpoczęła się akcja "Warszawa czyta". Celem jest dyskusja, interpretacja lub rozwinięcie wątków konkretnej powieści.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Warszawskie Targi Książki. Celebryci przyciągają do czytania

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 11:23
W czwartek rozpoczęły się 4. Warszawskie Targi Książki. Wśród gości imprezy są zarówno pisarze, jak i osoby piszące, które na co dzień wykonują inne zawody. W tej drugiej grupie nie brakuje celebrytów.
rozwiń zwiń