"Dajcie poetom dorosnąć". Poetycka przemiana pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2013 12:30
- Strasznie się cieszę, że przestano nas definiować jako młodych poetów. Ja już od jakiegoś czasu miałam duży problem z tym, że jakąkolwiek nagrodę dostanę, ile książek nie wydam jestem cały czas młodą poetką - mówiła Justyna Bargielska w Dwójce.
Audio
  • Jak się zmieniała polska poezja lat 60., 70., 80.? (Tygiel literacki/Dwójka)
Dajcie poetom dorosnąć. Poetycka przemiana pokoleń
Foto: Jack Batchelor/Flickr, lic. CC

Podczas tegorocznego Festiwalu Miłosza, który odbył się w maju w Krakowie, miały miejsce trzy spotkania "pokoleniowe" - poetów z roczników 60., 70. i 80.
Choć wszyscy poeci - m.in. Jacek Podsiadło, Miłosz Biedrzycki, Justyna Bargielska, Tadeusz Dąbrowski, Kira Pietrek i Szczepan Kopyt - zgodnie odżegnywali się od poczucia więzi pokoleniowej, to z tych spotkań i ich rozmów można wyciągnąć bardzo interesujące wnioski...
Spotkanie z poetami urodzonymi w latach 70. prowadził na Festiwalu Miłosza Krzysztof Siwczyk. Temperatura dyskusji była wysoka.
- Każda stadność i pokoleniowość jest czymś sztucznym. Poeta, pisarz, artysta zawsze jest sam. Jedyną wspólnotą w jakiej chcę uczestniczyć, jest wspólnota moich czytelników - mówił Tadeusz Dąbrowski.
W audycji gościli Szymon Kloska - organizator tych trzech krakowskich spotkań, oraz krytyk literacki - Karol Samsel. Wysłuchać można było również fragmentów zarejestrowanych dyskusji i wierszy. "Tygiel literacki" przygotowała Katarzyna Hagmajer-Kwiatek.

Zobacz więcej na temat: literatura poezja
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także

Czytaj także

Co się stanie ze spuścizną T.S. Eliota? Zmarła wdowa

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 09:58
Valerie Eliot zmarła w piątek wieczorem w domu w Londynie po krótkiej chorobie. Miała 86 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co łączy Czesława Miłosza i "Policjantów z Miami"?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2013 12:00
Postać Richarda Louriego - studenta noblisty, cenionego pisarza i tłumacza (m.in. literatury polskiej), ale też autora scenariuszy telewizyjnych. To jeden z wielu nietuzinkowych gości 3. Festiwalu Literackim im. Czesława Miłosza w Krakowie, o którym Joanna Szwedowska rozmawiała z dyrektorem artystycznym Jerzym Illgiem.
rozwiń zwiń