Miłość życia Haliny Poświatowskiej

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2015 20:00
- Gdyby nie Pani Stanisława Mygowa, Halina Poświatowska prawdopodobnie nigdy by nie zadebiutowała - podkreślała rolę matki poetki jej biografka - Mariola Pryzwan.
Audio
  • Wspominamy Halinę Poświatowska w związku z 80. rocznicą jej urodzin (Strefa Literatury/Dwójka)
Poświatowska była autorką zaledwie czterech tomików. Hymn bałwochwalczy, Dzień dzisiejszy, Oda do rąk i wydany pośmiertnie tom Jeszcze jedno wspomnienie zapewniły jej trwałe miejsce w literaturze polskiej i w sercach czytelników (na zdjęciu fragment okładki książki)
Poświatowska była autorką zaledwie czterech tomików. "Hymn bałwochwalczy", "Dzień dzisiejszy", "Oda do rąk" i wydany pośmiertnie tom "Jeszcze jedno wspomnienie" zapewniły jej trwałe miejsce w literaturze polskiej i w sercach czytelników (na zdjęciu fragment okładki książki)Foto: materiały prasowe

- Ja nie byłam wykształconą osobą, a choroba uniemożliwiała Halinie chodzenie do szkoły. Równie dobrze mogła zostać analfabetką. Ale uczyła się sama. Mogła żyć dzięki temu głodowi wiedzy - wspominała z kolei w archiwalnym nagraniu Stanisława Mygowa. Rola ukochanej matki jest jednak w kształtowaniu się talentu poetyckiego Poświatowskiej nie do przecenienia. Jak podkreśla Mariola Pryzwan, Pani Mygowa od początku wierzyła w córkę, dbała o publikację jej wierszy, przepisywała je na maszynie, redagowała tomiki.

I chyba to ona zaszczepiła córce miłość do poezji. - Mama nie miała dyplomów, ale zebrała w domu kilka tysięcy książek, które co wieczór nam czytała. A wiersza nie można kupić jak zabawki. Można go tylko zapamiętać - wspominał brat poetki Zbigniew Myga.

Zdaniem wokalistki Małgorzaty Bańki prawdziwą siłą poezji Poświatowskiej nie jest jednak niekwestionowana erudycja, ani wyrafinowany erotyzm, lecz... milczenie.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Dorota Gacek

Goście: Zbigniew Myga (brat Haliny Poświatowskiej i kustosz jej muzeum w Częstochowie), prof. Izolda Kiec i prof. Bronisław Maj (historycy literatury), Mariola Pryzwan (biografka poetki), Małgorzata Bańka (wokalistka , autorka spektaklu "Właśnie kocham" opartego na tekstach Poświatowskiej)

Z nagrań archiwalnych: Stanisława Mygowa (matka Haliny Poświatowskiej), Wisława Szymborska (poetka), prof. Julian Aleksandrowicz (lekarz i przyjaciel Poświatowskiej)

Data emisji: 10.05.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/mp

Czytaj także

Halina Poświatowska - ciekawość świata silniejsza niż chęć życia

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2014 19:20
Halina Poświatowska żyła bardzo intensywnie. Chciała się kształcić, kochała, dużo podróżowała. W jej twórczości splatają się ze sobą miłość i śmierć. Przeżyła 32 lata, od dzieciństwa zmagając się z ciężką chorobą serca. 9 maja minęła 79. rocznica jej urodzin.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Halina Poświatowska - uparta w walce ze śmiercią i o miłość

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 17:16
Piękna i zjawiskowa potrafiła być też bardzo oschła i złośliwa. Ze względu na chorobę nie uczestniczyła w pełni w życiu literackim Polski, ale mimo to skupiała wokół siebie postaci ważne dla polskiej literatury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poświatowska. "Poezja był dla niej autoterapią"

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 17:00
- Większość życia spędziła w szpitalach i sanatoriach, ze świadomością, że nie będzie żyła długo - mówiła Mariola Pryzwan, autorka książki o poetce.
rozwiń zwiń