David Foster Wallace. Znawca paskudnych ludzi

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 16:00
O życiu i twórczości Davida Fostera Wallace’a, amerykańskiego pisarza, eseisty i wykładowcy, opowiadali w Dwójce między innymi tłumacze jego twórczości.
Audio
  • David Foster Wallace. Znawca paskudnych ludzi (Strefa literatury/Dwójka)
David Foster Wallace był nazywany królem przypisów, ponieważ uczynił z nich ważny element swojej twórczości
David Foster Wallace był nazywany królem przypisów, ponieważ uczynił z nich ważny element swojej twórczościFoto: Steve Rhodes/CC BY 2.0/Wikimedia Commons

W ubiegłym roku ukazała się - jedyna jak dotąd w Polsce - książka Wallace'a, czyli tom opowiadań "Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi". Przez wielu krytyków została ona uznana za jedno z najważniejszych literackich wydarzeń.

Eseje i szkice Wallace'a zamieściło właśnie bydgoskie pismo "Fabularie". Polscy wydawcy tymczasem zapowiadają kolejne publikacje autora, który w Stanach Zjednoczonych uznawany jest za jednego z najważniejszych twórców swojego pokolenia. Cztery lata po jego samobójczej śmierci opublikowano biografię Wallace'a, nakręcono także poświęcony pisarzowi film fabularny. Jego twórczość ceni wielu ważnych współczesnych pisarzy amerykańskich. Johnatan Franzen, który się z nim przyjaźnił, napisał: "Obaj doszliśmy do wniosku, że celem pisania fikcji jest wyjście z samotności".

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadzą: Anna Lisiecka i Dorota Gacek

Goście: Jolanta Kozak (tłumaczka ), Michał Tabaczyński (tłumacz, redaktor pisma "Fabularie"), Marcin Sendecki (krytyk literacki), Bartosz Kamiński (wydawnictwo W.A.B.)

Data emisji: 13.02.2016

Godzina emisji: 21.30

mg/bch/mc

Czytaj także

Jak czytać wywiady z paskudnymi ludźmi?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2015 13:18
Kultowy amerykański pisarz David Foster Wallace przyczynił się do zasadniczej zmiany w prozie anglojęzycznej. Ukazała się właśnie jego pierwsza książka przetłumaczona na język polski.
rozwiń zwiń