"Radziecki Hiob". Szałamow pisze o piekle Gułagu

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 12:31
- W 1937 roku został aresztowany dlatego, że… już wcześniej był aresztowany - opowiadał prof. Tadeusz Klimowicz o sytuacji kafkowskiej, w której znalazł się w pewnym momencie Warłam Szałamow, autor wstrząsających "Opowiadań kołymskich".  
Audio
  • "Radziecki Hiob". Szałamow pisze o piekle Gułagu (Strefa literatury/Dwójka)
Warłam Szałamow po pierwszym aresztowaniu przez OGPU, 1929 r.
Warłam Szałamow po pierwszym aresztowaniu przez OGPU, 1929 r.Foto: Wikimedia Commons
gułag 663.jpg
Literackie świadectwa Gułagu. Serwis specjalny Polskiego Radia

Był synem popa i nauczycielki, studiował prawo na uniwersytecie moskiewskim. W wieku 22 lat został aresztowany za udział w kolportażu tzw. "testamentu Lenina" i skazany na trzy lata przymusowych robót: w łagrach koło Wiszery na północnym Uralu, potem przy budowie kombinatu chemicznego w Bierieznikach.

Wrócił do Moskwy, zajął się dziennikarstwem, zaczął pisać. Powstają wiersze, eseje i najprawdopodobniej pierwsze teksty, które później zbiorą się na cykl "Opowiadań kołymskich".

W 1937 roku, na fali wielkiego terroru, został aresztowany po raz wtóry i skazany – tym razem na pięć lat pracy w najcięższym miejscu sowieckich katorg: na Kołymie. Kolejny wyrok, dziesięć lat, otrzymał "z donosu", za określenie Iwana Bunina "klasykiem literatury rosyjskiej"... Dopiero w połowie lat 50. udało mu się wyjechać z Kołymy.

Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, w której mówiliśmy o życiu Szałamowa ("los radzieckiego Hioba"), jego religijności ("w łagrze chyba stracił wiarę"), o tłumaczeniu jego opowiadań na język polski. Osobnym wątkiem było spojrzenie na twórczość tego pisarza oczami Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

***
Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: prof. Tadeusz Klimowicz (Uniwersytet Wrocławski), dr. hab. Arkadiusz Morawiec (Uniwersytet Łódzki)

Data emisji: 2.07.2017

Godzina emisji: 18.00

jp/mc

Czytaj także

Książka, która wywołała burzę

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2015 11:51
Ponad półtora tysiąca stron. Międzynarodowy bestseller. Ta książka była czymś w rodzaju ładunku dynamitu, którego wybuch wywołał zbiorowy szok zarówno po komunistycznej stronie żelaznej kurtyny, jak i na Zachodzie.
rozwiń zwiń