X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Walka karnawału z postem

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 09:00
Po okresie Adwentu i nastroju oczekiwania, po świątecznych rytuałach i towarzyszącej im muzyce, stanęliśmy po stronie karnawału, gdyż w naturze cenna jest równowaga.
Audio
  • Walka karnawału z postem (Między dźwiękami/Dwójka)
Pieter Bruegel Walka karnawału z postem (fragment obrazu)
Pieter Bruegel "Walka karnawału z postem" (fragment obrazu)Foto: Wikimedia/domena publiczna

Obfitujący w podteksty, symboliczne odniesienia, zachwycający mistrzowskim rozplanowaniem przestrzeni i oszałamiającym bogactwem postaci obraz Pietera Bruegela (1559 r.) zyskał w kulturze europejskiej dawno już rangę archetypu. Pozwala to spojrzeć na temat obrazu nieco szerzej – Karnawał to nie tylko obżartuch z pasztetem na głowie, to także zachwyt światem i naturą, poczucie radości życia, swobodne smakowanie uczuć i namiętności. Słowem – wszystko to, co sprzeciwia się poczuciu nędzy życia, grzeszności człowieka, potrzebie nieustającej pokuty. Na przestrzeni wieków wiele było okazji do manifestacji takich, pełnych aprobaty wobec piękna świata, uczuć. Najprostszym i najczęściej spotykanym były wszelkie widome przejawy radości: festyny, tańce, zabawy.

W audycji przyglądaliśmy się tańcom średniowiecznym  i renesansowym, inscenizacjom komedii madrygałowych, obrazkom z karnawału weneckiego. A także wytwornym zabawom dworu francuskiego i plebejskim rozrywkom XVII wiecznej Anglii, udaliśmy się nawet do odległego i egzotycznego Peru.

***

Tytuł audycji: Między dźwiękami 

Prowadzą: Ewa Obniska i Magdalena Łoś

Data emisji: 13.01.2018

Godzina emisji: 21.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Bożonarodzeniowa muzyka od średniowiecza po barok

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 12:50
Pozostaliśmy w niepowtarzalnym klimacie świątecznym i wysłuchaliśmy z Państwem muzyki, która nie przychodzi na myśl od razu, gdy pada hasło "Boże Narodzenie"...
rozwiń zwiń