X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ciemny Staw. Kraj dzieciństwa Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 12:00
– Jego osobowość w młodzieńczych latach była formowana nie tylko przez dom i szkołę, lecz także przez całe otoczenie ziemi świętokrzyskiej, jej przyrodę i historię – mówił w Dwójce Jan Zarukiewicz, kolega z lat młodości wybitnego pisarza.
Audio
  • Gustawa Herlinga-Grudzińskiego powroty do krainy dzieciństwa (Opowieści po zmroku/Dwójka)
Gustaw Herling-Grudziński w 2000 r.
Gustaw Herling-Grudziński w 2000 r.Foto: PAP/Przemek Wierzchowski

– Wszyscy pławią się w kraju lat dziecinnych – powiedział Gustaw Herling-Grudziński, którego głosu słuchaliśmy z taśm archiwalnych. – Okazuje się jednak, że muszę nosić go w sercu, dopóki żyję, bo tej krainy prawie już nie ma. Nie ma Ciemnego Stawu; jest wprawdzie Olchowa Grobla, ale nie ma naszego domu. Dowiedziałem się jeszcze okropniejszej rzeczy o regionie świętokrzyskim, który zawsze kochałem: w puszczy jodłowej na skutek zatrucia zaczynają umierać drzewa. Tak dziś wygląda rzeczywistość krainy mojego dzieciństwa – dodał.

Zobacz serwis specjalny "Gustaw Herling-Grudziński">>>

W audycji "Opowieści po zmroku" prof. Włodzimierz Bolecki, wybitny znawca twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego i wydawca jego dzieł, mówił, że pisarz we wszystkich swoich wspomnieniach i w swojej twórczości dzieciństwo wiąże z Kielcami. Jego rodzina często przebywała też w Suchedniowie, w którym jego ojciec miał młyn. Spędzano tam przede wszystkim wakacje.

– Niedaleko młyna był staw, który Herling po latach nazywał Ciemnym Stawem – opowiadał literaturoznawca. – Wzdłuż jego brzegów rosły drzewa, obok biegła ścieżka, którą młody Gustaw lubił chodzić. Naokoło zaś były wielohektarowe łąki pełne ptactwa, pełne zapachów i dźwięków, które, jak wspomina pisarz, kształtowały jego zmysłowość. Okres wyjazdów do Suchedniowa Herling-Grudziński nazywał okresem swojego największego szczęścia – powiedział.

Tydzień z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim>>>

Jan Zarukiewicz, kolega z lat młodości pisarza, wspominał, że Gustaw głębiej pojmował świat, zjawiska oceniał trafniej niż jego rówieśnicy. – Jego osobowość była w tych latach formowana nie tylko przez dom i szkołę, lecz także przez całe otoczenie – mówił. – Cała ziemia świętokrzyska, cała Wyżyna Małopolska - to serce Polski. Tu każdy dom, każda kapliczka i każdy kościół jest pełen historii. Ta historia wsączała się w nas. To pozostało w Gustawie do końca – dodał.

Gustaw Herling-Grudziński w Radiach Wolności>>>

O Gustawie Herlingu-Grudzińskim opowiadali także Danuta Cirlić-Straszyńska, tłumaczka, córka kieleckiego nauczyciela Herlinga-Grudzińskiego oraz Joanna Kranc, przyjaciółka pisarza z czasów emigracji.

Audycję przygotowały Dorota Gacek i Elżbieta Łukomska.

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gustaw Herling-Grudziński nie lubił, gdy porównywano go do Katona

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 08:00
- Słowo "moralista" w stosunku do mnie jest niesłychanie nadużywane. Ja po prostu uważam, że w życiu ludzkim jest parę podstawowych i ważnych przekonań, których człowiek powinien się trzymać – mówił Gustaw Herling-Grudziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Świat Herlinga-Grudzińskiego - dzień specjalny w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 16:07
W maju tego roku przypada 95. rocznica urodzin Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, a w czwartek 23 stycznia rozpoczynamy lekturę książki "Inny świat" w interpretacji Mariusza Benoita. Z tej okazji w Dwójce przypominamy postać i twórczość wybitnego pisarza.
rozwiń zwiń