REKLAMA

Zamyślony buntownik. Chopin Ewy Pobłockiej

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 08:00
– Wciąż szukam swojego Chopina. Im bliżej jestem odpowiedzi, tym bardziej się ona oddala – mówiła pianistka Ewa Pobłocka, jurorka Konkursu Chopinowskiego.
Audio
  • Ewa Pobłocka opowiada o twórczości Chopina, a kilkoro muzyków o bohaterce audycji (Dwójka/Opowieści po zmroku)
Ewa Pobłocka była laureatką Konkursu Chopinowskiego w 1980. Otrzymała też nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków Chopina
Ewa Pobłocka była laureatką Konkursu Chopinowskiego w 1980. Otrzymała też nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków ChopinaFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Kilka tygodni temu Ewa Pobłocka pisała: "dziś Chopin jest dla mnie łagodny, zamyślony, zasłuchany, czuły, ale także zmysłowy, namiętny, zbuntowany, poetycki i harmonijny, rozśpiewany, pełen żalu". Te pozornie zaprzeczające sobie przymiotniki składają się jej zdaniem na osobowość człowieka i kompozytora. Ale dziś nie jest już tak pewna swoich niedawnych słów.

Być może niejednoznaczny portret Chopina jest wynikiem charakteru samej pianistki, o którym opowiadał reżyser nagrań Lech Dudzik. Od ponad 30 lat zachwyca się on jej perfekcjonizmem, poczuciem humoru i kobiecą intuicją. Jego zdaniem urok ma nawet to, że bywa chimeryczna i nieznośna, a w czasie nagrywania nawet... złośliwa.

***

Tytuł audycji: Opowieści po zmroku

Prowadzenie: Anna Skulska

Goście: Ewa Podleś, Jerzy Marchwiński, Kazimierz Kord, Gabriela Blicharz, Lech Dudzik i Marek Zagańczyk (przyjaciele i współpracownicy Ewy Pobłockiej)

Data emisji: 20.04.2015

Godzina emisji: 21:00

mc/mm

Czytaj także

Konkurs Chopinowski – pełna jawność w internecie

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2015 14:00
13 kwietnia rozpoczynają się eliminacje do konkursu. Artur Szklener, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, opowiedział o zmianach w organizacji pianistycznych zmagań.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Chopinowski. Wirtuozeria problemem?

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2015 21:00
- Podczas eliminacji pojawiły się osobowości pianistyczne, które mogą jednak nie przejść do właściwego konkursu - opowiadał prof. Andrzej Jasiński, jeden z jurorów zawodów.
rozwiń zwiń