X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sierpień '80. "Kto tu wpuścił dziennikarzy?"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 10:00
- Po dwudziestu latach uświadomiłam sobie, że prawie dla wszystkich dziennikarzy okres spędzony w stoczni był tym najciekawszym - tak Janina Jankowska opowiadała o książce Marka Millera i powiązanym z nią reportażu.
Audio
  • Rozmowa Joanny Szwedowskiej z Janiną Jankowską o reportażu "Dziennikarze" (Dwójka/Opowieści po zmroku)
  • "Dziennikarze" - reportaż Janiny Jankowskiej
Rodziny strajkujących stoczniowców przed bramą Stoczni Gdańskiej (31.08.2015)
Rodziny strajkujących stoczniowców przed bramą Stoczni Gdańskiej (31.08.2015)Foto: PAP/CAF (Janusz Uklejewski)

Pierwsza edycja książki "Kto tu wpuścił dziennikarzy?" ukazała się w 1982 roku i, co oczywiste, z powodu stanu wojennego została wydana "w drugim obiegu" - w wydawnictwie Nova. Jest to opowieść o gdańskim sierpniu 1980 roku, widzianym oczami dziennikarzy, i zarazem opowieść o nich jako świadkach oraz uczestnikach tamtych wydarzeń. W 2005 roku ukazała się wersja rozszerzona książki, której Janina Jankowska jest współautorką. Razem z Markiem Millerem zdecydowali, by po ponad 20 latach zwrócić się do bohaterów oryginalnej książki i ponownie przeprowadzić z nimi wywiady. - Pracując nad publikacją, uznałam, że warto z tego zrobić również audycję dokumentalną - powiedziała Janina Jankowska.

serwis specjalny
sierpień 80 1200
Sierpień '80

Dokument skonstruowany jest na zasadzie wielogłosu. To forma radiowa bardzo trudna, wymagająca wielkiego nakładu pracy. Daje jednak możliwość ułożenia z wypowiedzi poszczególnych osób złożonego obrazu całości. - Kiedy wróciliśmy do tematu po 20 latach, uświadomiłam sobie, że prawie dla wszystkich dziennikarzy okres spędzony w stoczni był tym najciekawszym. Często jednak miałam wrażenie, że mimo upływu czasu opowiadają to samo. Oczywiście w drugiej części książki pojawiają się też pewne refleksje dotyczące tego, że nie wszystko potrafiliśmy w wolnej Polsce zorganizować, a wielkoprzemysłowa klasa robotnicza, która wywalczyła nam tę wolność, stała się jej pierwszą ofiarą - dodawała.

Tytuł reportażu: Kto tu wpuścił dziennikarzy

Autor: Janina Jankowska

Data emisji: 25.08.2015

Godzina emisji: 22.30

wł/bch/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"To ja zatrzymałam Wałęsę". Wspomnienia Anny Walentynowicz

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 23:00
- Stoczniowcy chcieli, żebym stanęła na czele strajku, ale powiedziałam, że nie mogę, bo ranga sprawy spadnie, jak na czele będzie baba - mówiła w 2005 roku w reportażu Anna Walentynowicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tramwaj na torach"- reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 10:00
Wsiadając do tramwaju czy autobusu powiedz Dzień Dobry i uśmiechnij się.
rozwiń zwiń