Sierpień '80. "Kto tu wpuścił dziennikarzy?"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2015 10:00
- Po dwudziestu latach uświadomiłam sobie, że prawie dla wszystkich dziennikarzy okres spędzony w stoczni był tym najciekawszym - tak Janina Jankowska opowiadała o książce Marka Millera i powiązanym z nią reportażu.
Audio
  • Rozmowa Joanny Szwedowskiej z Janiną Jankowską o reportażu "Dziennikarze" (Dwójka/Opowieści po zmroku)
  • "Dziennikarze" - reportaż Janiny Jankowskiej
Rodziny strajkujących stoczniowców przed bramą Stoczni Gdańskiej (31.08.2015)
Rodziny strajkujących stoczniowców przed bramą Stoczni Gdańskiej (31.08.2015)Foto: PAP/CAF (Janusz Uklejewski)

Pierwsza edycja książki "Kto tu wpuścił dziennikarzy?" ukazała się w 1982 roku i, co oczywiste, z powodu stanu wojennego została wydana "w drugim obiegu" - w wydawnictwie Nova. Jest to opowieść o gdańskim sierpniu 1980 roku, widzianym oczami dziennikarzy, i zarazem opowieść o nich jako świadkach oraz uczestnikach tamtych wydarzeń. W 2005 roku ukazała się wersja rozszerzona książki, której Janina Jankowska jest współautorką. Razem z Markiem Millerem zdecydowali, by po ponad 20 latach zwrócić się do bohaterów oryginalnej książki i ponownie przeprowadzić z nimi wywiady. - Pracując nad publikacją, uznałam, że warto z tego zrobić również audycję dokumentalną - powiedziała Janina Jankowska.

serwis specjalny
sierpień 80 1200
Sierpień '80

Dokument skonstruowany jest na zasadzie wielogłosu. To forma radiowa bardzo trudna, wymagająca wielkiego nakładu pracy. Daje jednak możliwość ułożenia z wypowiedzi poszczególnych osób złożonego obrazu całości. - Kiedy wróciliśmy do tematu po 20 latach, uświadomiłam sobie, że prawie dla wszystkich dziennikarzy okres spędzony w stoczni był tym najciekawszym. Często jednak miałam wrażenie, że mimo upływu czasu opowiadają to samo. Oczywiście w drugiej części książki pojawiają się też pewne refleksje dotyczące tego, że nie wszystko potrafiliśmy w wolnej Polsce zorganizować, a wielkoprzemysłowa klasa robotnicza, która wywalczyła nam tę wolność, stała się jej pierwszą ofiarą - dodawała.

Tytuł reportażu: Kto tu wpuścił dziennikarzy

Autor: Janina Jankowska

Data emisji: 25.08.2015

Godzina emisji: 22.30

wł/bch/mc

Czytaj także

"To ja zatrzymałam Wałęsę". Wspomnienia Anny Walentynowicz

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2015 23:00
- Stoczniowcy chcieli, żebym stanęła na czele strajku, ale powiedziałam, że nie mogę, bo ranga sprawy spadnie, jak na czele będzie baba - mówiła w 2005 roku w reportażu Anna Walentynowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tramwaj na torach"- reportaż Grażyny Wielowieyskiej

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 10:00
Wsiadając do tramwaju czy autobusu powiedz Dzień Dobry i uśmiechnij się.
rozwiń zwiń