X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Libacja ku czci zwycięstwa Izraela, czyli Gomułka oburzony

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2013 15:00
W czerwcu 1967 w redakcji popularnego tygodnika "Przyjaciółka" została zorganizowana "koleżeńska wódka z kanapkami". To niewinne spotkanie zostało uznane przez najwyższe władze PZPR za gorszącą libację syjonistek…
Audio
  • "Opowieści po zmroku" - "Libacja", reportaż Magdaleny Skawińskiej
Warszawa, 01.1967 r. Władysław Gomułka na balu w KC PZPR.
Warszawa, 01.1967 r. Władysław Gomułka na balu w KC PZPR. Foto: PAP/CAF (Rosiak)

Jak wspominały w reportażu Magdaleny Skawińskiej uczestniczki tego koleżeńskiego spotkania, impulsem do miniprzyjęcia było odreagowanie lęku przed eskalacją działań zbrojnych (czerwiec 1967 roku to czas wojny Izraela z Arabami). – Jak się okazało, że III wojny światowej nie będzie, nastała powszechna radość – opowiadała jedna z kobiet, przywołując ów wieczór w redakcji, naprędce zorganizowany alkohol i… pewien prowokacyjny toast. Wzniosła go któraś z obecnych pań: "za zwycięstwo Izraela”...
Tak oto rzucona niemądrze uwaga polityczna przemieniła niewinne spotkanie w gorszący spektakl syjonistycznych sił działających w polskich mediach. – Chodziło o taki przypadek w prasie, że są syjoniści, a ta wódka koleżeńska bardzo się im przydała – wspominała dawna pracownica "Przyjaciółki". Sprawą zajęło się samo Biuro Prasy KC PZPR. Kilka osób zwolniono z pracy, redaktor naczelna straciła stanowisko. W redakcji zapanował strach.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Magdaleny Skawińskiej (nagrodzonego Grand Press w roku 2009) oraz do rozmowy z jego autorką. Audycję z cyklu "Opowieści po zmroku" prowadziła Joanna Szwedowska.

Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony wydarzeniom marcowym

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Holoubek uczynił Mickiewicza zrozumiałym

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2013 11:47
O jednej z najsłynniejszych ról Gustawa Holoubka, historycznych "Dziadach" w reżyserii Kazimierza Dejmka, których zdjęcie z afisza Teatru Narodowego zapoczątkowało wydarzenia Marca 1968, rozmawialiśmy w Dwójce z Marią Prusak, Januszem Głowackim, Markiem Kondratem i Maciejem Prusem.
rozwiń zwiń