X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Zofia Hertz była wyśmienitą rozmówczynią"

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2013 10:54
O swoich spotkaniach z redaktorką paryskiej "Kultury" mówili w audycji Barbara Toruńczyk - działaczka opozycyjna, redaktor "Zeszytów literackich" oraz Leszek Szaruga - poeta i tłumacz.
Audio
Sztokholm, grudzień 1980 r. Obiad w restauracji hotelu Stallmastaregarden wydany w czasie pobytu Czesława Miłosza w Sztokholmie z okazji wręczenie mu Literackiej Nagrody Nobla. Na zdjęciu od lewej: Zofia Hertz, Jerzy Giedroyc i żona Andrzeja Miłosza Grażyna Strumiłło-Miłosz
Sztokholm, grudzień 1980 r. Obiad w restauracji hotelu Stallmastaregarden wydany w czasie pobytu Czesława Miłosza w Sztokholmie z okazji wręczenie mu Literackiej Nagrody Nobla. Na zdjęciu od lewej: Zofia Hertz, Jerzy Giedroyc i żona Andrzeja Miłosza Grażyna Strumiłło-Miłosz Foto: PAP/Tomasz Abramowicz

Żyli jak na poligonie, według słów Jerzego Giedroycia: "wciąż pod namiotami". Swoją pracę traktowali jako służbę, wierzyli w misję, którą wykonują, mieli poczucie uczestnictwa w swoistej wojnie o Polskę . - Choć dla wielu wydawało się to mrzonką, założyli pismo, które, jak wierzyli, doprowadzi do tego, że Polska będzie niepodległa – mówiła w Dwójkowej audycji Barbara Toruńczyk.

Zofia Hertz - jedna z najważniejszych postaci środowiska paryskiej "Kultury". Współzałożycielka tego pisma, a w szerokim tego słowa znaczeniu: gospodyni Maisons-Laffitte.

>>>Posłuchaj nagrań związanych z Zofią Hertz w serwisie specjalnym Polskiego Radia "Radia Wolności"<<<

Urodzona w Warszawie (27 lutego 1910 lub 1911) skończyła tu prawo (1932) i została notariuszem w Łodzi (1933). "Byłam pierwszą w Polsce kobietą, której udało się zdać egzamin na notariusza. Mój rejent chwalił się mną, gdzie tylko mógł" - wspominała.

W czasie II wojny przedostała się z armią Andersa, przez Lwów, Syberię i Buzułuk, na Bliski Wschód. Potem był Rzym, a wreszcie - Paryż, Maisons-Laffitte i "Kultura". O jej życiu i pracy w paryskiej "Kulturze" opowiadali w Dwójce Barbara Toruńczyk - działaczka opozycyjna, redaktor "Zeszytów literackich" - oraz Leszek Szaruga, poeta i tłumacz.

Zofia
Zofia Hertz i Jerzy Giedroyc. Fot. Instytut Literacki w Paryżu

Rozmówcy Joanny Szwedowskiej wspominali o swoich spotkaniach z Zofią Hertz, mówili również o codzienności paryskiej "Kultury". - Była wyśmienitą rozmówczynią, lubiła zbierać ploteczki, miała doskonałe poczucie humoru - charakteryzował Zofię Hertz Leszek Szaruga. Jednocześnie: z poczuciem odpowiedzialności, a nawet z przejęciem zajmowała się sprawami gospodarczymi i finansowymi "Kultury", dbała również o nieustannie pochłoniętego pracą Redaktora. - Pamiętam taki wieczór - wspominał Leszek Szaruga. - Siedzieliśmy z Giedroyciem i rozmawialiśmy, on palił dużo. Pani Zofia wkroczyła gdzieś tak około dziewiątej do gabinetu i powiedziała: "Jerzy, to twoja ostatnia whisky dzisiaj". Ona dbała o takie rzeczy - mówił z uśmiechem poeta, częsty gość w Maisons-Laffitte (przypomnijmy: laureat nagrody literackiej "Kultury" w 1999).

>>>Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia poświęcony Jerzemu Giedroyciowi<<<

Z okazji 10. rocznicy śmierci Zofii Hertz Program Drugi Polskiego Radia zaprasza - w piątek, 21 czerwca o godz. 22.00 - na audycję, w której  zaprezentujemy ostatni wywiad, jakiego udzieliła Polskiemu Radiu Zofia Hertz w kwietniu 2003 roku - tuż po zakończeniu wojny w Iraku, w czasie, kiedy Polska żyła "aferą Rywina" i innymi śledztwami dziennikarskimi. To - nawet we Francji - była zimna wiosna, po której nastąpiło upalne lato. Zofia Hertz odeszła dwa miesiące później.

Wywiad uzupełnony zostanie nagraną przez autorkę - Annę Lisiecką - wypowiedzią Czesława Miłosza. Gośćmi programu będą również Elżbieta Sawicka i Jerzy Kisielewski.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak