Polskie Radio
Section05
Zofia Hertz

Zygmunt Hertz. Pilnował Miłosza, opiekował się Hłaską, współtworzył paryską "Kulturę"

"Postawił na służbę »Kultury« swoją pracowitość i zaradność", wspominał go Jerzy Giedroyc. Zygmunt Hertz, zmarły 5 października 1979 roku, był pozostającym w cieniu "kierownikiem administracyjnym" Instytutu Literackiego w Paryżu, a przy tym: osobą szczególnego usposobienia i życiowej pasji.
Zobacz więcej na temat:  Zygmunt Hertz Jerzy Giedroyc Zofia Hertz Paryska "Kultura" Czesław Miłosz Józef Czapski Francja II wojna światowa literatura

"Jej losy odmieniło poznanie Jerzego Giedroycia". Biografka o Zofii Hertz

- Zofia Hertz nie była osobą pierwszego planu i to w jakimś sensie zainspirowało mnie do napisania tej biografii. Jerzy Giedroyc jeszcze przed wojną był redaktorem pism. Miłosz był już powszechnie znanym poetą. Jerzy Stempowski był już uznanym eseistą. W tamtym czasie Zofia Hertz nie zaistniała w takim znaczeniu. To właśnie poznanie Giedroycia odmieniło jej losy - mówiła w Dwójce Kamila Łabno-Hajduk, autorka książki "Zofia Hertz. Życie na miarę Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Zofia Hertz Jerzy Giedroyc biografia Dorota Gacek KULTURA Dwójka

Rafał Habielski: Józef Czapski był człowiekiem o niezwykłej umiejętności kontaktu z ludźmi

- Józef Czapski dzięki swojemu urokowi, zaangażowaniu, bezinteresowności, która z niego biła, dał z siebie ogromnie dużo, nie tylko po to, żeby "Kulturę" powołać do życia, ale również zapewnić jej w miarę spokojny byt, co w warunkach emigracyjnych było czymś naprawdę wyjątkowym - mówił o bohaterze audycji "Ślady pamięci" prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Rafał Habielski Andrzej Mietkowski Jerzy Giedroyc Gustaw Herling-Grudziński Zofia Hertz Zygmunt Hertz