REKLAMA

Jan Szyttler i jego książki kucharskie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2022 12:53
Gościem audycji z cyklu "Droga przez mąkę" był Bogdan Gałązka – szef kuchni i autor doktoratu poświęconego Janowi Szyttlerowi, twórcy pierwszych systematycznych książek kucharskich na ziemiach polskich.
W 1820 roku Jan Szyttler osiadł w Wilnie, gdzie do końca życia zajmował się wyłącznie pisaniem i publikacją książek i poradników (rycina  z 1839 r.)
W 1820 roku Jan Szyttler osiadł w Wilnie, gdzie do końca życia zajmował się wyłącznie pisaniem i publikacją książek i poradników (rycina z 1839 r.)Foto: Polona

Jan Szyttler (1763-1850) gotował dla Ogińskich i króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, pisał książki kulinarne i poradniki. Po powstaniu listopadowym całkowicie zmienił swoją perspektywę, stawiając na kuchnię oszczędną, lokalną i wegetariańską. Jego publikacje (które były wydawane w ogromnych, jak na owe czasy nakładach, a także wielokrotnie wznawiane i… plagiatowane) wywarły wielki wpływ na kształtowanie szlacheckich i mieszczańskich gustów kulinarnych.

O Janie Szyttlerze opowiadał w audycji Bogdan Gałązka – szef kuchni, autor doktoratu poświęconego twórcy pierwszych systematycznych książek kucharskich na ziemiach polskich.

***

"Droga przez mąkę" to erudycyjny program kulinarny na temat związku kuchni z cywilizacją.

Autor programu, Łukasz Modelski, omawia z gośćmi wątki kulinarne obecne w literaturze i w innych sztukach. Ponadto: recenzje książek kucharskich, kulinarnych, kulinarno-podróżniczych etc. Na zakończenie utwór muzyczny z krótkim omówieniem, muzyka wyłącznie klasyczna, jej autorski wybór pasujący do głównego dania, czyli tematu kulinarnego omawianego w programie.

Posłuchaj
20:07 Dwójka droga przez make 11.09.2022.mp3 Jan Szyttler i jego książki kucharskie (Droga przez mąkę/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Droga przez mąkę

Prowadził: Łukasz Modelski

Gość: Bogdan Gałązka (szef kuchni, autor doktoratu poświęconego Janowi Szyttlerowi)

Data emisji: 11.09.2022

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Zmiany kulturowe a sposób żywienia

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2022 18:00
Od czego zależą nowe trendy żywieniowe, moda na slow food? Czy zmiany kulturowe związane najpierw z pandemią, a teraz wojną, strach przed problemami z aprowizacją, mają na nie wpływ? O tym z dziennikarką i reportażystką Anetą Wawrzyńczak rozmawiał Michał Płociński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dania, które odchodzą w zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2022 14:00
Drobne ptactwo, wielość gatunków ryb, podroby, zimne mięsa, różne typy rosołów i barszczy. W sentymentalną podróż do świata dań, które odchodzą w przeszłość, wybieraliśmy się w "Drodze przez mąkę" razem z restauratorem Zbigniewem Kmieciem.
rozwiń zwiń