Zapoznana twórczość Ryszarda Sielickiego

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2019 12:33
W audycji wysłuchaliśmy drugiej części opowieści Edwarda Sielickiego o swoim ojcu Ryszardzie Sielickim - kompozytorze, pierwszym redaktorze "Polskich Nagrań".
Audio
  • Zapoznana twórczość Ryszarda Sielickiego (Bita godzina/Dwójka)
Ryszard Sielicki, 2004
Ryszard Sielicki, 2004 Foto: Edward Sielicki

Pomysłowość Ryszarda Sielickiego w tej wytwórni płyt gramofonowych (działającej od 1956 r.) zaowocowała kopalnią fonograficznych skarbów, które czekają na odkrycie: pionierskie i wizjonerskie serie muzyki dawnej "Musica Antiqua Polonica", polskiego jazzu i muzyki najnowszej itd.

Szkic do portretu Ryszarda Sielickiego. Posłuchaj >>> 

Na odkrycie (lub przypomnienie) czekają też inne skarby: twórczość samego Ryszarda Sielickiego, od musicali wystawianych niegdyś w Gliwicach i Gdyni ("Dama od Maxima", "Szwejk", "Diabeł nie śpi"), przez bajki dla dzieci ("Calineczka", "Tomcio Paluch", "Sierotka Marysia", "Pimpuś Sadełko" czy "Pinokio"), aż po twórczość autonomiczną (czy usłyszymy kiedyś niewykonany nigdy "Koncert wiolonczelowy"?).

Zapraszamy do wysłuchania wspomnień syna kompozytora.

***

Tytuł audycji: Bita godzina

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Gość: Edward Sielicki (kompozytor)

Data emisji: 11.01.2019

Godzina emisji: 22.30

jp/bch/mko

Czytaj także

Sztuka radia i to, co w niej najlepsze

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 11:56
- Zasadą jest dźwięk jako nośnik treści i form oraz transmisja jako pewna sytuacja społeczna. To sprawia, że wielu kreatywnych ludzi o bardzo różnej wrażliwości i różnych kompetencjach trafia do tego świata i tworzy zaskakująco oryginalne rzeczy - mówił Michał Mendyk o twórcach związanych z radiem. W "Bitej godzinie" opowiadaliśmy o 35. numerze "Glissanda" poświęconym radiowej sztuce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Joanna Halszka Sokołowska: nastroiłam moje ciało pustynią

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2018 12:27
- Po powrocie żartowałam, że pustynia to była taka duża, wspaniała, kocia kuwetka, gdzie trzeba było łasić się do piasku. Wypełniło mnie tam poczucie szczęścia - o zestrajaniu ciała i głosu z naturą opowiadała w Dwójce aktorka, kompozytorka, śpiewaczka i tancerka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Muzyczne podsumowanie roku 2018 w doborowym towarzystwie

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 10:35
Gośćmi audycji byli Ewa Liebchen, Olga Tokarczuk, Izabela Smelczynska, Agata Zubel i Aleksander Nowak.
rozwiń zwiń