Sztuka radia i to, co w niej najlepsze

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 11:56
- Zasadą jest dźwięk jako nośnik treści i form oraz transmisja jako pewna sytuacja społeczna. To sprawia, że wielu kreatywnych ludzi o bardzo różnej wrażliwości i różnych kompetencjach trafia do tego świata i tworzy zaskakująco oryginalne rzeczy - mówił Michał Mendyk o twórcach związanych z radiem. W "Bitej godzinie" opowiadaliśmy o 35. numerze "Glissanda" poświęconym radiowej sztuce.
Audio
  • Rozmowa wokół 35. numeru "Glissanda" (Bita godzina/Dwójka)
Okładka 35. numeru Glissanda
Okładka 35. numeru "Glissanda"Foto: mat. prom.

Jednym z działów najnowszego numeru "Glissanda" jest "top wszech czasów" - dwanaście osób poleca wybrane z historii radia najważniejsze i najciekawsze słuchowiska. - Punktem wyjścia tego działu było uświadomienie sobie, że istnieje międzynarodowe środowisko, które nie jest środowiskiem muzyków, ludzi teatru czy dziennikarzy radiowych, ale kuratorów i twórców sztuki radiowej - tłumaczył Michał Mendyk.

Jakie słuchowiska znalazły się w "topie wszech czasów"? Na czym polega specyfika radiowego medium i sztuki radiowej? I w jakim sensie najnowsze "Glissando" jest pewnego rodzaju radioodbiornikiem?

Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której również fragmenty archiwalnego wywiadu (2016) z Eugeniuszem Rudnikiem.

***

Tytuł audycji: Bita godzina

Pprowadzi Ewa Szczecińska

Goście: Michał Mendyk i Antoni Michnik (autorzy 35. numeru "Glissanda")

Data emisji: 14.12.2018

Godzina emisji: 22.30


Czytaj także

ProMODERN – więcej niż zespół wokalny

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2018 14:15
- Powstawaniu naszego zespołu towarzyszyło założenie, że musi on skupić śpiewaków, którzy mają ten background muzyczny trochę szerszy niż zazwyczaj, ponieważ wykonywać będziemy muzykę wymagającą - mówił w Dwójce Piotr Pieron, bas.
rozwiń zwiń