Wielkich pianistów czeka los dinozaurów?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2014 12:49
- Żyjemy w czasach zdominowanych przez kulturowy fast food. W takich warunkach wielcy pianiści się nie rodzą - oceniał w Dwójce muzykolog Stanisław Dybowski.
Audio
  • Wielcy pianiści - czas zmierzchu bogów? Dyskusja z udziałem Stanisława Dybowskiego, Andrzeja Ratusińkiego, Stanisława Leszczyńskiego oraz słuchaczy (W kontrapunkcie, czyli za i przeciw/Dwójka)
Dawnych wirtuozów fortepianu łączą przynajmniej trzy cechy: posiadali fenomenalną technikę gry na fortepianie, byli nieprzeciętnie muzykalni, odznaczali się charyzmatyczną osobowością.
Dawnych wirtuozów fortepianu łączą przynajmniej trzy cechy: posiadali fenomenalną technikę gry na fortepianie, byli nieprzeciętnie muzykalni, odznaczali się charyzmatyczną osobowością.Foto: Glow Images/East News

Epoka wielkich wirtuozów w historii kultury europejskiej rozciąga się od początków XIX do połowy XX wieku. Przez kilka dziesięcioleci publiczność od Lizbony po Petersburg, od Londynu po Rzym zachwycała się i entuzjazmowała słynnymi muzykami, wśród których prym wiedli pianiści.

Dziś wśród muzykologów powszechna jest opinia, że choć nie brakuje zdolnych pianistów, to nie ma wśród nich prawdziwych wirtuozów. - Świat, w którym żyjemy, implikuje powierzchowność przeżyć - uważa Andrzej Ratusiński. - W tej chwili w skali globalnej tylko jeden pianista nawiązuje do herosów tej miary co Horowitz, Richter czy Benedetti Michelangeli.
***

Nazwa audycji: W kontrapunkcie, czyli za i przeciw

Prowadzący: Marcin Majchrowski i Piotr Matwiejczuk
Goście:
Stanisław Dybowski (muzykolog), Andrzej Ratusińki (pianista), Stanisław Leszczyński (muzykolog)
Data emisji: 24.11.2014
Godzina emisji:
19.00
bch/jp

Czytaj także

Fortepian w służbie polityki

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2013 17:00
- Gdy Paderewski dał prywatny recital francuskiemu premierowi Georgesowi Clemenceau, zyskał ważnego sojusznika dla sprawy polskiej niepodległości - mówił w Dwójce Maciej Patkowski, autor książki "Kryptonim Paderewski".
rozwiń zwiń