Polskie Radio
Section05

Stanisław Leszczyński

Stanisław Leszczyński: Maurizio Pollini był typem pianisty rzeźbiarza

- Maurizio Pollini był wirtuozem, pozostawił wzorce nagrań etiud Chopina. W jego interpretacjach wszystkich utworów przede wszystkim na pierwszy plan wysuwa się muzyczny sens. Podczas zajęć ze studentami jego nagrania wykorzystywałem do ilustrowania waloru dochodzenia przez interpretatora do istoty dzieła muzycznego - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński o zmarłym wirtuozie fortepianu.
Zobacz więcej na temat:  fortepian odeszli 2024 Maurizio Pollini Dwójka Fryderyk Chopin konkurs chopinowski KULTURA Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Eric Guo na urodzinach Fryderyka Chopina. "Mam w sobie chęć dzielenia się muzyką"

- Trzeba wynosić lekcje ze wszystkiego, niezależnie od tego, czy wygrywamy, czy przegrywamy. Wyniki nigdy nie decydują o tym, jak daleko zajdziesz w swoim życiu, w swojej karierze. Ważniejsze jest to, jak rozwinąłeś się jako osoba, jako artysta. Nie tylko jako muzyk, ale także jako człowiek. Ważne jest twoje spojrzenie na życie - mówił kanadyjski pianista Eric Guo w przerwie koncertu z okazji 214. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, który transmitowaliśmy na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Róża Światczyńska koncert koncerty w Polskim Radiu Eric Guo fortepian Fryderyk Chopin Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Michał Dębski

Ewa Podleś we wspomnieniach. Izabela Kłosińska: ona cała była muzyką

- Jej technika, sposób podejścia do zawodu, przygotowanie i zdecydowanie było niesamowite, była wielkiej klasy profesjonalistką. Na egzaminie do Akademii Muzycznej stanęła już jako gotowa śpiewaczka, te jej koloratury i sposób przekazywania frazy i emocji, w tym nie było nic sztucznego. Cała była muzyką - mówiła w Dwójce prof. Izabela Kłosińska, znakomita sopranistka, solistka Teatru Wielkiego - Opery Narodowej i pedagog.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2024 Dwójka Ewa Podleś Jerzy Marchwiński Magdalena Łoś Marcin Majchrowski Izabela Kłosińska Łukasz Borowicz Waldemar Dąbrowski Wiesław Ochman Piotr Kamiński opera

Zamek w Rydzynie: magnacka i królewska siedziba Leszczyńskich

Rydzyna to niewielka miejscowość położona na południe od Poznania. O jej niezwykłym uroku decyduje doskonale zachowane założenie urbanistyczne z przełomu XVII i XVIII wieku, kiedy przeżywała szczyt swojego rozwoju. Wtedy przyjeżdżały tu najważniejsze i najwybitniejsze postacie tamtych czasów, a Rydzyna stanowiła niejako wyjazdowe centrum życia kulturalnego, ale i politycznego Polski.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA historia Polski zamek architektura Marta Piasecka Marek Gaworski Trójka

Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych. "To wejście w inny świat muzyki"

- To danie wykwintne, które nie oszukuje naszych kubków smakowych. Smak to najlepsze słowo, które opisuje muzykę sięgającą po inne zmysły, gdy chce się o niej mówić. Chodzi nam o ten stylistyczny rys, który był brzmieniem, sonosferą dla Fryderyka Chopina - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Konkurs Chopinowski na Instrumentach Historycznych koncert Dwójka Beata Stylińska MUZYKA

"Chopin i jego Europa" 2023. Corina Belcea: w Warszawie czujemy się jak w domu

- Poznaliśmy już dobrze nie tylko okolice filharmonii, ale także publiczność. Rozpoznajemy niektóre twarze, wchodząc na estradę. To sprawia, że chcemy dać z siebie wszystko dla wszystkich tych, którzy nas słuchają - mówiła w Dwójce skrzypaczka Corina Belcea w przerwie koncertu podczas XIX Międzynarodowego Festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Chopin i jego Europa 2023 Dwójka Róża Światczyńska Karol Furtak

"Chopin i jego Europa" 2023. Stanisław Leszczyński: wokół festiwalu powstała artystyczna rodzina

- Próbujemy pochylić się nad mniej znaną muzyką europejską i polską. Od lat interpretują ją u nas wybitni artyści z wielu stron Europy - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Chopin i jego Europa Dwójka Jakub Kukla Fryderyk Chopin fortepian Fabio Biondi Chopin i jego Europa 2023

Najstarsi i najpóźniej koronowani królowie Polski. Zestawienie rekordzistów na polskim tronie

Elżbieta II panowała nieprzerwanie przez 70 lat, co czyni ją najdłużej rządzącym brytyjskim monarchą w historii. Nowym królem, dwa miesiące przed swoimi 74. urodzinami został syn Elżbiety Karol III. To rekord, jeśli chodzi o wiek osoby obejmującej władzę w Wielkiej Brytanii. Jak na tym tle prezentują się polscy królowie? 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski król Bolesław Chrobry Władysław Jagiełło Władysław Łokietek Kazimierz Jagiellończyk królowie Polski

"Nelson Freire wytwarzał wokół siebie niesamowitą aurę"

- To był artysta o niezwykłej harmonii. Harmonii tyleż muzycznej, co po prostu ludzkiej. On potrafił być pełen czułości, pełen niezwykłego światła, które udzielało się natychmiast w jego obecności - wspominał zmarłego w poniedziałek (1.11) brazylijskiego pianistę Nelsona Freire Stanisław Leszczyński, dyrektor festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  fortepian Andrzej Sułek Dwójka MUZYKA odeszli 2021

Stanisław Leszczyński: humor w muzyce to najtrudniejsza sprawa

- Wartością samą w sobie jest wejście w relacje z różnymi cudownymi ludźmi, to nie tylko pianiści. Czasami jest to przyjaźń, to są te baterie, które mnie ładują. 99 proc. tego, co ja mówię, to żart. Czasami ktoś się obraża, a są to zwłaszcza polscy artyści, gdyż często ich chwalę przez negację - mówił na antenie Dwójki Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, dyrektor artystyczny festiwalu "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  konkurs chopinowski Dwójka Robert Mazurek

Chopin i Jego Europa. "Tegoroczne hasło wpisuje się w kontekst ostatnich miesięcy"

- To co najbliższe, stawało się dalekie. Musieliśmy rezygnować z tego, co dla nas ważna, a tzw. normalność, która wydawała się już dana nam raz na zawsze, wymykała się nam - mówił w Dwójce Stanisław Leszczyński, dyrektor Festiwalu "Chopin i Jego Europa", który rusza już 14 sierpnia pod hasłem "Tak daleko, tak blisko...".
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Andrzej Sułek Dwójka Fryderyk Chopin MUZYKA Chopin i jego Europa Chopin i Jego Europa 2021

Rusza Festiwal Chopin i Jego Europa. W tym roku trochę zmian

- Festiwal w swojej istocie pozostawił te fundamenty, które mu przyświecały od 15 lat. Podstawą jest to, że szczęściem jest słuchanie dobrej polskiej muzyki w bardzo dobrym wykonaniu, a jeszcze większym – słuchać dobrej polskiej muzyki w fantastycznym wykonaniu. To jest ta dominanta, która pozostała - mówił Stanisław Leszczyński podczas konferencji prasowej festiwalu Chopin i Jego Europa.
Zobacz więcej na temat:  Festiwal Chopinowski Dwójka Fryderyk Chopin muzyka klasyczna Jakub Kukla