Brahms jest niewinny, a romantyzm przybył z Zielonej Wyspy

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 13:15
- John Field przeniósł w szczery i odważny sposób świat włoskiej opery na klawiaturę fortepianu - powiedział o irlandzkim kompozytorze narodowym znakomity pianista Barry Douglas, który wystąpił na Festiwalu Beethovenowskim.
Audio
  • Festiwal Beethovenowski, rozmowa z Barrym Douglasem (Filharmonia Dwójki/Dwójka)
Barry Douglas
Barry Douglas Foto: imgartists.com

Ze swoim zespołem Camerata Ireland ten znakomity pianista i dyrygent zaprezentował na festiwalu dzieła patrona imprezy, Mozarta i właśnie Fielda.

- Bardzo cenili go Chopin i Liszt. Moim zdaniem wywarł też kluczowy wpływ na rozwój muzyki royjskiej - odpowiedział gość z Irlandii, zapytany przez Barbarę Schabowską o prekursorskie znaczenie Johna Fielda dla romantyzmu.

Polska publiczność poznała jednak Barry'ego Douglasa nie tylko jako mistrza repertuaru klasycznego i porpagatora tradycji irlandzkiej, lecz także jako pianistę, który dokonał prawykonania Koncertu fortepianowego "Zmartwychwstanie" Krzysztofa Pendereckiego w 2002 roku. - To znakomity utwór, uwielbiam mieć go w palcach, Bywa, że wykonuję go nawet 5 razy w roku - mówi wirtuoz. - W 2013, z okazji 80. urodzin kompozytora, zagram go miedzy innymi w Montevideo oraz w Warszawie - dodaje.

Na Festiwalu Beethovenowskim Douglas przedstawił jednak wyłącznie repertuar klasyczny i wczesnoromantyczny, w którym specjalizuje się prowadzona przez niego Camerata Ireland. O zaprezentowanych dziełach Fielda, Mozarta i Beethovena, a także swoim stosunku do Brahmsa, Rachmaninowa oraz, last but not least, Pendereckiego, muzyk opowiedział Barbarze Schabowskiej.

Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena na antenie Dwójki>>>

Czytaj także

Verdi, Brahms i Penderecki

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2013 10:00
Tegoroczny Festiwal – rozgrywany pod hasłem "Beethoven: wzniosłość i entuzjazm" – odbył się w dniach 17-29 marca. Program 2 Polskiego Radia zaprasza na retransmisje koncertów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Elżbieta Penderecka o Festiwalu Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 05:00
- Tegoroczna edycja odbędzie pod hasłem "Beethoven: wzniosłość i entuzjazm". Dlatego zaczynamy IX Symfonią d-moll - mówiła w Dwójce Dyrektor Generalna festiwalu i prezes Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

17. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Słuchaj w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2013 16:45
Światowe gwiazdy klasyki i debiutujący na europejskich scenach artyści młodej generacji, wielkie dzieła symfoniczne, opery i skarby muzyki kameralnej. W niedzielę 17 marca rozpoczął się Festiwal Beethovenowski. Program Drugi Polskiego Radia, współorganizator przedsięwzięcia, zaprasza słuchaczy na transmisje i retransmisje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpoczyna się Festiwal Ludwika van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2013 10:00
Głównymi tematami imprezy będą jubileusze Giuseppe Verdiego, Witolda Lutosławskiego oraz Henryka Mikołaja Góreckiego.
rozwiń zwiń