Muzyka ludowa wg Pauliny Kinaszewskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2016 15:00
Na "Muzycznej Scenie Tradycji" wystąpiła Paula Kinaszewska i jej goście, m.in. wybitna radomska śpiewaczka Maria Siwiec.
Paulina Kinaszewska na Muzycznej Scenie Tradycji
Paulina Kinaszewska na "Muzycznej Scenie Tradycji"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Paula Kinaszewska jest aktorką (ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie, ostatnio związana z Teatrem Dramatycznym w Warszawie) i skrzypaczką. Jej mistrzem, od którego się stale uczy, z którym utrzymuje kontakt i gra jest Tadeusz Jedynak z Przystałowic Małych. Uczy się ponadto od śpiewaczek: Krystyny Ciesielskiej, Marii Siwiec, a także od skrzypka Piotra Gacy. Wraz ze swoim triem Woźniak/Wachowiak/Kinaszewska zdobyła trzecią nagrodę na tegorocznym Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja". Prowadzi cykliczne warsztaty muzyki tradycyjnej dla małych skrzypków ”Zagrajcie muzykanty ładnie". Wraz z mężem Bartłomiejem Woźniakiem (reżyserem dźwięku i kompozytorem) współtworzy także zespół Maryna C.

Podczas koncertu w radiowym studiu artyści zagrali przede wszystkim muzykę z Radomszczyzny - mazurki i oberki od Tadeusza Jedynaka, "zdobyte" w bezpośrednim przekazie od mistrza. Część mazurków pochodzi z repertuaru Maria Siwiec i Piotr Gacy. Pojawiły się także utwory z Kielecczyzny oraz kujawiak z Chąśna od Tomasza Latoszewskiego (skrzypka) i Walerii Czubak (śpiewaczki).

W niedzielę (5 czerwca) w godz. 16.00-18.00 na "Muzycznej Scenie Tradycji" wystąpili:

Maria Siwiec- śpiew
Mateusz Wachowiak- harmonia trzyrzędowa
Patrycja Kuczyńska - basy
Leon Woźniak- klarnet
Bartłomiej Woźniak- baraban, śpiew, banjuka (banjolele)
Paula Kinaszewska- skrzypce, śpiew

Zasady wejścia na koncerty "Muzycznej Sceny Tradycji"

Zobacz więcej na temat: Anna Szewczuk folk MUZYKA
Komentarze1
aby dodać komentarz
KKE2016-05-30 17:32 Zgłoś
Gratuluję, że obok sklepowej nazwy bandżuke, co na "Nowej Tradycji", wreszcie dopisali też staropolskie bandżolele, jak śp. Antek Kania przykazywał.
Zobacz także

Czytaj także

Jerzy Wrona: muzykę ludową trzeba czuć

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 17:00
- Z nutek się jej nie wygra. Bo muzyka ludowa to nie zapisana prymka, tylko melodia zasłyszana, którą trzeba po swojemu ozdobić - podkreślał klarnecista, który wziął udział w koncercie Nowej Tradycji 2016 "Muzyka Źródeł: Lasowiacy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Śpiew gardłowy. Od Massive Attack do Tuwy

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 15:00
- Zanim dowiedziałem się, czym jest śpiew gardłowy, słyszałem go kilkakrotnie, choćby w piosence "Karmacoma" Massive Attack - wspominał Bart Pałyga, jeden z najważniejszych polskich znawców stylu wywodzącego się z Azji Centralnej.
rozwiń zwiń