Jerzy Wrona: muzykę ludową trzeba czuć

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 17:00
- Z nutek się jej nie wygra. Bo muzyka ludowa to nie zapisana prymka, tylko melodia zasłyszana, którą trzeba po swojemu ozdobić - podkreślał klarnecista, który wziął udział w koncercie Nowej Tradycji 2016 "Muzyka Źródeł: Lasowiacy".
Audio
  • Spotkanie z Jerzym Wroną i Jane Cebulą, "Lasowiakmi", którzy wystąpili na Nowej Tradycji 2016 (Źródła/Dwójka)
Klarnecista Jerzy Wrona i skrzypek Jan Marzec. Występ Kapeli Ludowej Niwa z Niwisk na Nowej Tradycji 2016
Klarnecista Jerzy Wrona i skrzypek Jan Marzec. Występ Kapeli Ludowej Niwa z Niwisk na Nowej Tradycji 2016Foto: Grzegorz Śledź / PR2

I właśnie dzięki specyficznemu wyczuciu stylu, a nie za sprawą profesjonalnego wykształcenia muzycznego, tradycję muzyki lasowiackiej pielęgnują także dzieci naszego gościa. - Syn, klarnecista, przeniósł się do Warszawy, a córka grająca na sekundzie wyjechała za chlebem do Irlandii. Ale jak się zbierzemy całą rodziną, to wychodzi z piętnastu muzykantów. Gramy od trzech pokoleń - zaznaczył Jerzy Wrona.

Na Nowej Tradycji nasz gość wystąpił jednak nie z członkami swojej rodziny, lecz jako klarnecista kapeli ludowej Niwa z Niwisk Jan Marca. Na tym samym koncercie zagrał Jan Cebula, skrzypek z Kolbuszowej, z którym także rozmawialiśmy w "Źródłach".

***

Prowadzi: Anna Szotkowska

Goście: Jan Cebula (skrzypek z Kolbuszowej), Jerzy Wrona (muzyk Kapeli Jana Marca z Niwisk)

Data emisji: 17.05.2016

Godzina emisji: 12.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Źródła".

mm/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Lasowiacy. Dzika muzyka z Puszczy Sandomierskiej

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 12:00
- Lasowiacy to jedna z najciekawszych grup na terenie Polski. Sami siebie nazwali Lesiokami, bo byli ludźmi lasu – opowiadała w Dwójce etnografka Jolanta Dragan. Koncert "Muzyka Źródeł - Lasowiacy" otworzy 11 maja festiwal Nowa Tradycja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kapela Kocirba. Muzyka przodków bez zmyślonych nut

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2016 17:26
– Chcieliśmy dokopać się do takiej muzyki, jaką grali nasi pradziadkowie, żeby to było bez współczesnej przykrywki – mówił Jarosław Mazur o początkach swojego zespołu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaczarowana muzyka z Puszczy Sandomierskiej

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 15:09
- Mam nieodparte wrażenie, że tutaj rola muzykantów była szczególna - mówiła w Dwójce Jolanta Dragan z Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy Warszawska Orkiestra Sentymentalna jest... sentymentalna?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2016 15:00
Jak zwrócił uwagę Piotr Kędziorek, muzyka zespołu jest raczej taneczna niż sentymentalna. A muzycy Orkiestry występującej na "Nowej Tradycji" 2016 chętnie podpisali się pod tą opinią.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Laureaci Nowej Tradycji: zaczynamy być zapraszani na wesela

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2016 15:00
Muzycy zespołu gęsty Kożuch Kurzu podkreślają, że nadal będą przede wszystkim grać do tańca, choć w planach pojawiła się także płyta. Z laureatami Nowej Tradycji rozmawialiśmy z "Źródłograniu".
rozwiń zwiń