Babooshki, Południce i Podlaszanki z pieśniami na wiosnę. Zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2013 13:47
W Dwójkowym cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" odbył się wyjątkowy koncert "pieśni wiosennego przesilenia". Zapraszamy do obejrzenia!
Babooshki na Muzycznej Scenie Tradycji
Babooshki na Muzycznej Scenie TradycjiFoto: Grzegorz Śledź



Pieśni wiosennego przesilenia – rohulki, wesnianki i włodarki – zabrzmiały w wykonaniu zespołu Babooshki , Południc z Białegostoku , które zaśpiewały pieśni prawosławnych mieszkańców Podlasia, oraz śpiewaczek z zespołu Podlaszanki z Gorodziska : Anny Tesluk i Nadziei Osipiuk.

Koncert prowadziła Anna Szewczuk.

Dziękujemy bardzo Dyrektor Narwiańskiego Ośrodka Kultury Pani Agacie Smoktunowicz za pomoc w przygotowaniu koncertu.

Babooshki powracają na wiosnę z nowymi utworami. Płyta "Vesna" została nagrana w marcu  tego roku w Studiu S-4 Polskiego Radia.  Jest to zbiór tak zwanych "vesnianek" - ukraińskich i wschodniopolskich pieśni śpiewanych w czasie kolędowania wiosennego mających na celu pobudzenie witalnych sił natury i symboliczne przywołanie wiosny. Materiał zawiera utwory wiosenne i weselne m.in. z Biłgoraja, Puszczy Kurpiowskiej i lubelskiego. Babooshki zebrały materiał z archiwalnych nagrań Polskiego Radia, serii Muzyka Źródeł i własnych tradycji rodzinnych.
W nagraniu udział wzięli  Karolina Beimcik: śpiew, skrzypce; Dana Vynnytska: śpiew, Michał Tomaszczyk: puzon, Jan Smoczyński: fortepian; Michał Jaros: kontrabas, Dima Gorelik: gitara; Bogusz Wekka: instrumenty perkusyjne. Zrealizowała je Ewa Guziołek-Tubelewicz.
Babooshki to zespół założony w 2009 roku przez wokalistki: Polkę - Karolinę Beimcik i Ukrainkę - Danę Vynnytską. Ich repertuar stanowią jazzowe interpretacje melodii z regionów związanych z pograniczem południowo-wschodnim, które wykonywane są przez wokalistki dwujęzycznie. Babooshki koncentrują się przede wszystkim na wydobywaniu podobieństw pomiędzy polską i ukraińską muzyką ludową. Na XIV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2011"  zdobyły II nagrodę za "świetny dobór repertuaru zwracający uwagę na wspólne tradycje muzyczne". W grudniu 2011 r. ukazała się pierwsza płyta zespołu pt. "Kolędy i Szczodriwki" - zbiór 11 unikatowych opracowań tradycyjnych pieśni kolędowych pochodzących z regionu południowo-wschodniej Polski i Ukrainy.

/

Południce to (nieprofesjonalna) żeńska grupa śpiewacza działająca w Białymstoku. Południce wykonują tradycyjne pieśni polskie (przede wszystkim z Podlasia) i ukraińskie, rzadziej również białoruskie.
Skład osobowy grupy jest ruchomy i zróżnicowany - śpiewaczki rekrutują się spośród miejscowych weganek, dyrektorek, etnografek, aktorek, bibliotekarek, szamanek i matek Polek, które przepadają za pogawędkami towarzyskimi oraz zbiorowym śpiewami "z okazji" lub bez okazji.
Grupa spotyka się od 2008 roku, ale formalnie, jako Południce, występuje od trzech lat. Oprócz okazjonalnych koncertów Południcom zdarza się śpiewać na otwarciach wystaw, konferencjach, akcjach performatywnych, ślubach koleżanek czy urodzinach taty kolegi.
Śpiewaczki z Południc są laureatkami konkursu muzyki rekonstruowanej na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu (I nagroda 2012).
Na "Muzycznej Scenie Tradycji" zespół wystąpił w  składzie: Julita Charytoniuk, Bożena Gawryłkiewicz, Urszula Komsta, Magdalena Wieremiejuk, Maria Żynel. Ich gośćmi były znakomite śpiewaczki  z zespołu Podlaszanki z Gorodziska w gminie Narew: Anną Tesluk, Nadzieją Osipiuk.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA
Czytaj także

Koncert hymnów i pieśni adwentowych

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2013 13:00
Na "Muzycznej Scenie Tradycji" Programu 2 Polskiego Radia wystąpili w ubiegłym roku Ania Broda i Adam Strug. Przypominamy ten niezwykły koncert.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert Tria Joubran - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2013 21:30
Koncert palestyńskich artystów odbył się w cyklu "Muzyczna Scena Tradycji". Zapraszamy do oglądania filmu z występu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polsko-ukraińskie spotkanie lirników i kobziarzy - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 12:15
Na "Muzycznej Scenie Tradycji" zabrzmiały pieśni dziadowskie, psalmy, kanty, dumy, które z towarzyszeniem i liry, i bandury śpiewali Andrij Liaszuk, Jarosław Kryśko, Jacek Hałas i Remigiusz Mazur Hanaj.
rozwiń zwiń