Koncert pamięci Jana Gacy - zobacz wideo!

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 12:00
- W czasie naszych spotkań Jan Gaca grał na skrzypcach i mówił: "No, ja się tyle nauczyłem. A wy?". Zaczynaliśmy grać, a on oceniał: "Skarbie, nie masz czasu ćwiczyć" - mówił w Dwójce Maciej Żurek podczas koncertu poświęconego pamięci radomskiego skrzypka.
Audio
  • Koncert poświęcony pamięci Jana Gacy (Muzyczna Scena Tradycji/Dwójka)
Piotr Gaca i Mateusz Niwiński
Piotr Gaca i Mateusz NiwińskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2W ramach cyklu "Muzyczna Scena Tradycji" odbył się specjalny koncert, którym muzycy młodego pokolenia i przyjaciele Jana Gacy złożyli hołd ludowemu mistrzowi skrzypiec.

Na "Muzycznej Scenie Tradycji" wystąpili: Piotr Gaca, brat Jana, Maria Siwiec, Tomasz Stachura, Maciej Żurek, Mateusz i Agnieszka Niwińscy, Julka Migdalska, Kasia Zedel, Marcin Drabik, Mateusz Kowalski, Robert Burdalski, a także Czesław Pańczak i Józef Pańczak.

Maciej Żurek wspomina swojego nauczyciela Jana Gacę>>>

Muzycy barwnie wspominali zmarłego w sierpniu tego roku radomskiego skrzypka. Gościem audycji był także malarz, etnograf i pisarz Andrzej Bieńkowski, autor płyty "3 x Gace”, poświęconej kapeli rodzinnej Gaców.

Andrzej Bieńkowski o Janie Gacy >>>

***

Jan Gaca, radomski skrzypek, urodzony w 1933 roku w Przystałowicach Małych, zmarł 23 sierpnia tego roku. Grał od 16 roku życia na zabawach i weselach jako bębnista. W latach 90. powrócił do skrzypiec. Stał się znanym muzykantem w okolicy Przysuchy i ziemi radomskiej.
Wielokrotny laureat Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Laureat Nagrody im. Oskara Kolberga. Współpracował z zespołem śpiewaczym "Zakukała kukułecka" z Gałek Rusinowskich, grywał z harmonistą Marianem Pełką z Kłudna i kuzynem Stefanem Gacą – bębnistą.
Wykształcił wielu młodych muzyków i muzykantów grających na skrzypcach, basach i bębenku. Spośród jego uczniów wyróżnić można Macieja Żurka i Marka Ruczko z Olsztyna oraz Ewę Grochowską z Lublina. Wielokrotnie zapraszany do grania na potańcówkach i koncertach przez Stowarzyszenie "Dom Tańca" z Warszawy czy Stowarzyszenie "Tratwa" z Olsztyna.

Skrzypek
Skrzypek Maciej Żurek, uczeń Jana Gacy; fot. Grzegorz Śledź/PR2

mc

Zobacz więcej na temat: koncert muzyka ludowa
Czytaj także

Bronisław Bida - roztoczański skrzypek, który kochał pszczoły

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2013 11:04
Był jednym z ostatnich autentycznych muzykantów w tym regionie. Grał do ostatnich chwil życia, a jego największą pasją oprócz muzyki były pszczoły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niezwykła moc Dziadka Gacy

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 11:00
- Kiedy ja i moi przyjaciele chcieliśmy wyjść od Jana Gacy, ten powiedział: "nigdzie nie idziecie". Zostaliśmy więc. Na 14 lat - opowiadał skrzypek Maciej Żurek, uczeń zmarłego w tym roku wybitnego muzykanta z Radomszczyzny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Gaca szybko przełamywał lody

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2013 13:00
- To był na tyle otwarty facet, że zawsze można było do niego przyjechać, przenocować. To, że miał wielu uczniów wynika z jego charakteru, osobowości - mówił w Dwójce Maciej Żurek, jeden z uczniów Jana Gacy.
rozwiń zwiń