Historia "Karpackiej Troi" koło Jasła

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2016 15:06
W "Magazynie Europejskim" rozmawialiśmy o jednej z najstarszych osad obronnych na terenie Polski. Znajduje się ona w Trzcinicy.
Audio
  • Historia powstania Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja (Magazyn europejski/Dwójka)
44 metrowa platforma widokowa w skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy
44 metrowa platforma widokowa w skansenu archeologicznego „Karpacka Troja” w TrzcinicyFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Aby je chronić i udostępnić zwiedzającym, pięć lat temu powstał w Trzcinicy Skansen Archeologiczny Karpacka Troja zrealizowany w ramach mikroprojektu: "Wspólne dzieje – wspólna edukacja – wspólna przyszłość" ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. O historii tego miejsca opowiadał jego pomysłodawca i dyrektor prof. Jan Gancarski.

W audycji rozmawialiśmy też o Wrocławskim Domu Literatury. Dyrektorem instytucji powołanej przez prezydenta Wrocławia jest prof. Andrzej Zawada - polonista, krytyk literacki, wykładowca uniwersytecki. Nowa miejska instytucja kultury, która stawia sobie za cel promocję czytelnictwa, współpracę z różnorodnymi środowiskami literackimi miasta, Polski i Europy, ma stać się operatorem długoterminowych programów czytelniczych, edukacyjnych i edytorskich - wrocławskich, ogólnopolskich i międzynarodowych. Z dyrektorem Wrocławskiego Domu Luiteratury rozmawiał Bartosz Panek.

Z kolei Jolanta Danak-Gajda, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów odwiedziła Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, które jest organizatorem spotkania z kulturą dawnej wsi. Wydarzenie jest cześcią trwających Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku odbywają się pod hasłem "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią". O aspektach życia Lasowiaków i Rzeszowiaków, ich roku liturgicznym i charakterystycznych obrzędach goście muzeum usłyszą m.in. podczas zwiedzania zabytkowej olejarni. Specjalny program muzeum przygotowało w zabytkowym kościele z Rzochowa.

A o tym, jakie tematy dotyczące UE znalazły się w europejskiej prasie, opowiedzieli nasi korespondenci z Pragi i Londynu.

***

Tytuł audycji: Magazyn europejski

Prowadzi: Bartosz Panek

Data emisji: 17.09.2016

Godzina emisji: 15.30

pkur/mz


Czytaj także

Archeologia? "Nie ma lepszego tła do kryminałów"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2016 14:41
- Agatha Christie świetnie się bawiła na wykopaliskach. I ja to znam - mówiła w Dwójce Marta Guzowska, doktor archeologii, ale także autorka powieści kryminalnych.
rozwiń zwiń