REKLAMA

Proza Westermarka i inne debiuty. Nasze recenzje

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 14:00
W "Czytelni" ocenialiśmy książki młodych polskich prozaikom - Rafałowi Niemczykowi, Jarkowi Westermarkowi i Kubie Wojtaszczykowi.
Audio
  • Opowiadania Westermarka i inne polskie debiuty (Czytelnia/Dwójka)
Przed nami kolejna odsłona akcji Narodowe Czytanie
Przed nami kolejna odsłona akcji Narodowe CzytanieFoto: pixabay.com/Pexels

"Opowiadania, które napisałem" debiutanta Jarka Westermarka to zbiór opowiadań otwierających cykl Wydawnictwa Nisza spięty hasłem "Opowiadać dalej…".

W opowiadaniach Westermarka sprawność konstruowania wciągającej fabuły idzie w parze z zamiłowaniem do literackiego eksperymentu, z poczuciem humoru i z wyostrzonym zmysłem obserwacji. Większość tekstów tego tomu sytuuje się na pograniczu literatury popularnej i wysokoartystycznej. Autor czerpie z obu obiegów literackich to, co najlepsze - z jednej strony potrafi utrzymać czytelnika w napięciu, dostarczyć mu rozrywki, z drugiej, przełamując liczne konwencje (m. in. detektywistyczną, fantasy, grozy czy thrillera), skłania go do głębszego namysłu nad otaczająca nas rzeczywistością, nie tłumi jednak pisarskiej wyobraźni eksplorującej - na serio i na wesoło - także światy i istnienia inne niż ludzkie. Jest właśnie tak, jak mówi bohater jednego z opowiadań: "Kto raz wpadnie w sidła opowieści, ten może się z nich już nigdy nie wydostać".

W Dwójce rozmawialiśmy także o książkach "Mama umiera w sobotę" Rafała Niemczyka oraz "Kiedy zdarza się przemoc, lubię patrzeć" Kuby Wojtaszczyka.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

GościeMagdalena Miecznicka, Piotr Kofta (krytycy literaccy) 

Data emisji: 14.05.2016

Godzina emisji: 12.30

materiały prasowe Wydaniwctwa Nisza/mm/mc

Czytaj także

Westermark o opowiadaniach, które napisał

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2016 14:00
W "Spotkaniu autorskim" rozmawialiśmy z Jarkiem Westermarkiem o debiutanckim zbiorze "Opowiadania, które napisałem".
rozwiń zwiń