Piotr Kofta: "Diabeł Urubu" to mroczne i złożone dzieło sztuki

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2019 15:03
- Ciężko ustalić, do jakiego gatunku należy skromnych rozmiarów powieść Marlona Jamesa. Można powiedzieć, że to horror, moralitet, ale i baśń - recenzował w audycji czytelnia Dwójkowy krytyk literacki.
Audio
  • Recenzje książek "Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie" oraz "Diabeł Urubu" (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. promocyjne

"Diabeł Urubu" to debiut literacki autora "Krótkiej historii siedmiu zabójstw", wyróżnionej Nagrodą Bookera. Pierwsza powieść w literackiej karierze Jamajczyka ukazuje z empatią i brutalną szczerością rodzimą wyspę pisarza i mentalność jej mieszkańców. Zdaniem Piotra Kofty wartość "Diabła Urubu" polega na tym, że poprzez historię małej społeczności, opowiada o całym kraju.

Z kolei krytyczka Magda Mikołajczuk dodała, że z jednej strony można się czegoś dowiedzieć o Jamajce, a z drugiej, to historia uniwersalna i do tego świetnie przetłumaczona.

W audycji recenzowaliśmy też powieść "Śpiewajcie, z prochów, śpiewajcie" Jesmyn Ward. W superlatywach wypowiedziała się o niej Magda Mikołajczuk. - Jadłam tę książkę łyżkami. Poruszyła mnie wręcz fizycznie.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Gość: Magda Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 16.03.2019

Godzina emisji: 15.00

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Co słychać w nowej polskiej prozie

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2019 16:04
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy książki: Katarzyny Kochmańskiej "Nieuprzejmość" oraz Filipa Zawady "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek".
rozwiń zwiń