"Wielka gonitwa”, „inne relacje”, czyli książki dla nastolatków

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 15:00
- Mam wrażenie, że jest tutaj więcej obyczajowego, realistycznego mięsa niż w niejednej tzw. powieści artystycznej dla dorosłych - mówił Piotr Kofta o "Fluff" Natalii Osińskiej, jednej z trzech recenzowanych w "Czytelni" książek.
Audio
  • Trzy książki dla nastolatków - recenzje (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. promocyjne

- Nie akcja, a postaci są tu najważniejsze i one noszą temat: relacji nieheteronormatywnych z egzaminem maturalnym w tle - uzupełniała Iwona Rusek opinię o książce Natalii Osińskiej. Książce, jak dodawał Piotr Kofta, traktującej o "nieśmiałości, o niedostosowaniu, o żmudnym budowaniu poczucia własnej wartości, o tożsamości seksualnej".

O drugim z omawianych w audycji tytułów - "Dziewczynce z atramentu i gwiazd" Kiran Millwood Hargrave - Piotr Kofta mówił następująco: "mam wrażenie, że autorce zamarzyło się, że napisze wielką epicka powieść, po czym - gdzieś w połowie pisania - zorientowała, że nie umie tego zrobić, w związku z czym postawiła na akcję. I gdzieś od połowy tej książki zaczyna się jedna wielka gonitwa…".

Trzecia z recenzowanych książek, "Mam na imię Jutro" Damiana Dibbena, to z kolei "przykład fajnego, kreatywnego korzystania z dorobku kultury wysokiej przy tworzeniu literatury popularnej", podkreślał krytyk.

O książkach opowiadali Magdalena Mikołajczuk i Piotr KoftaZapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 25.05.2019

Godzina emisji: 15.00


Czytaj także

Nowe opowieści z Czech i Rosji

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2019 14:33
W "Czytelni" rozmawialiśmy o książkach: "Wypędzenie Gerty Schnirch" Kateřiny Tučkovej oraz "Lolotta i inne paryskie historie" Anny Matwiejewej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Francuskie dylematy rzeczywistości dwóch wojen

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2019 15:00
W "Czytelni" rozmawialiśmy o książkach francuskich autorów: "Sroga zima" Raymonda Queneau oraz "Dora Bruder" Patrick Modiano.
rozwiń zwiń