Opowieści z Ameryki Łacińskiej

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 14:14
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy dwie książki: "Dzieci czasu. Z kalendarza dziejów ludzkości" Eduardo Galeano oraz "Trzy opowieści" Césara Airy.
Audio
  • Recenzje książek "Dzieci czasu. Z kalendarza dziejów ludzkości" Eduardo Galeano oraz "Trzy opowieści" Césara Airy (Czytelnia/Dwójka)
Dzieci czasu. Z kalendarza dziejów ludzkości oraz Trzy opowieści
"Dzieci czasu. Z kalendarza dziejów ludzkości" oraz "Trzy opowieści"Foto: Mat. prasowe

Książka"Dzieci czasu. Z kalendarza dziejów ludzkości" to dwanaście miesięcy, w każdym określona liczba dni, do każdego dnia zaś przypisane jest wydarzenie. Ale nie takie, które znajdziemy w Wikipedii czy kalendarzach ściennych. Eduardo Galeano w książce przytacza zapomniane fakty, anegdoty i ciekawostki, małe odpryski historii. Żaden z opisów nie przekracza kilku akapitów, najkrótsze składają się ze zdania lub dwóch.

Powieść "Trzy opowieści" są pierwszą prezentacją twórczości Césara Airy w naszym kraju, ale jej ton może się wydać polskim czytelnikom znajomy. Jako miłośnik i znawca tradycji awangardowej w literaturze i jako Argentyńczyk, autor nie mógł przecież przeoczyć dzieł Witolda Gombrowicza. César Aira specjalizuje się w krótkich, intensywnych powieściach pisanych pod prąd narracyjnych trendów. On sam swoje dzieła nazwał kiedyś "zabawkami dla dorosłych". Zebrane w tomie teksty ukazują typowe cechy pisarstwa Airy.

Książki recenzowali Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 17.11.2019

Godzina emisji: 12.30

materiały prasowe/am

Czytaj także

Proza ukraińska. Literackie obrazy namiętności

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 15:15
W "Czytelni" rozmawialiśmy o książkach "Kochankowie Justycji" Jurija Andruchowycza i "Wyspa" Żanny Słoniowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wojciech Nowicki o potrzebie podróży

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 20:49
Gościem "Dwukropka" był znakomity eseista, także powieściopisarz, z którym rozmailiśmy o jego ostatnio wydanej książce "Cieśniny".
rozwiń zwiń