Sverak, Yoon i Goscinny. Literatura młodzieżowa i dziecięca

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2019 12:30
W "Czytelni" tym razem zrecenzowaliśmy książki dla dzieci i młodzieży: "Tato, ta ci się udała" Zdenka Sveraka, "Lukrecję" Anne Goscinny oraz "Frankly in love" Davida Yoona.
Audio
  • Iwona Rusek i Piotr Kofta o literaturze dziecięcej (Czytelnia/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Mat. prasowe

"Tato, ta ci się udała" to historia z bajkami w tle. Pewnego dnia mama uznała, że ma za dużo na głowie. Pranie, prasowanie, gotowanie, sprzątanie, zakupy… Poprosiła więc tatę Szimę, by wyręczył ją chociaż w opowiadaniu bajek na dobranoc. Tata zaproponował, że będzie czytał dzieciom na głos, ale się nie zgodziły. Mama zawsze opowiadała bajki, które wymyślała sama. Ale to nie takie proste. Czy tata Szima da radę?

Z kolei "Lukrecja" jest główną bohaterką książki autorstwa Anne Goscinny - córki autora słynnych "Przygód Mikołajka".
"Cześć, jestem Lulu! I tyle z dobrych wiadomości. Moje życie jest pełne katastrof. Marzyłam o psie, ale dostałam… żółwia. Nazwałam go Madonna. Nie mogłam doczekać się szkolnej wycieczki, dopóki moja mama nie zgłosiła się na opiekunkę (na ochotnika!) A gdy zrobiłam imprezę, to wpadła na nią, uwaga… babcia. Dobrze, że chociaż nauczyła nas grać w karty. I teraz wymiatamy w szkole z Aliną, Karoliną i Pauliną. Choć przyznam szczerze – gdy po szkolnym korytarzu przechodzi pewien chłopak ze starszej klasy, to nie mogę się skupić" - czytamy w opisie książki.

Bohaterem "Frankly in love" jest Frank Li - chłopiec, który ma dwa imiona: amerykańskie Frank oraz koreańskie Sung-Min. Urodził się i dorastał w Kalifornii, w języku przodków zna zaledwie kilka słów. Mimo to jego rodzice oczekują, że zwiąże się z miłą Koreanką. Ale Frank spotyka się z Brit Means, dziewczyną swoich marzeń! Brit jest urocza, zabawna i inteligentna, ale… nie jest Koreanką. Rodzice Franka wiele poświęcili, żeby mógł dorastać w kraju nieograniczonych możliwości, jednak ich tradycyjna postawa nie pozwala mu być zwyczajnym amerykańskim nastolatkiem. Zdesperowany chłopak zrobi wszystko, by rodzice nie dowiedzieli się o randkach z Brit.

Gośćmi audycji byli Iwona Rusek i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek i Piotr Kofta 

Data emisji: 21.12.2019

Godzina emisji: 12.30

am


Czytaj także

Gry i zabawy rodzinne

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 17:31
Jak wspólnie spędzać rodzinne, zimowe wieczory? 
rozwiń zwiń