Polskie Radio
Section05
książki dla dzieci

"Tomek na Alasce" - Alfred Szklarski i Maciej J. Dudziak

Jedna z najbardziej kultowych serii książek dla dzieci i młodzieży doczekała się wreszcie kontynuacji. Sprzedany w ponad 10 milionach egzemplarzy cykl przygód Tomka Wilmowskiego powraca. Po ponad 60 latach od premiery pierwszej części do rąk czytelników trafi dziesiąty tom cyklu. Bazując na notatkach pozostawionych przez Alfreda Szklarskiego, pisarz Maciej J. Dudziak podjął się zakończenia historii, na której wychowały się kolejne pokolenia.
Zobacz więcej na temat:  książki dla dzieci nasza powieść

Aniela Cholewińska-Szkolik "Pozytywka Poli. Zagubiona fotografia"

Poznajcie Polę. Ta sympatyczna dziewczynka ma wiele pasji. Kocha nie tylko taniec, ale uwielbia też podróże, podczas których poznaje nowe osoby,  miejscową kulturę i egzotyczne zwierzęta, które często będą potrzebowały pomocy. W każdym tomie dziewczynka odwiedza wyjątkowe miejsca na całym świecie. Podróże Poli będą najczęściej związane ze szkołą tańca dziewczynki.Pola, Kheri, Ungi przemierzają Afrykę, aby wyjaśnić zagadkę pewnego zdjęcia.
Zobacz więcej na temat:  nasza powieść książki dla dzieci Agnieszka Kunikowska

Nowe przygody Emi i Tajnego Klubu Superdziewczyn. Rozmowa z autorką książki

Z okazji premiery kolejnej części przygód Emi i Tajnego Klubu Superdziewczyn, Lew i Królik - gospodarze audycji "Podwieczorek z Filipem i Leopoldem" postanowili porozmawiać z autorką książki, Agnieszką Mielech. 12 tom o nazwie "Niezłe Ziółka" jest zaproszeniem czytelników do akceptacji różnorodności i nauki, dlaczego warto jest być tolerancyjnym.
Zobacz więcej na temat:  książki dla dzieci radio dla dzieci DAB+ Podwieczorek z Filipem i Leopoldem

Jak pandemia zmieniła biblioteki w małych miejscowościach

Biblioteki kojarzy się z miejscem pełnym ciszy i spokoju. Jest to także skarbnica wiedzy wypełniona po brzegi książkami różnego rodzaju. W mniejszych miejscowościach stanowią one także centrum kulturowego życia miasta. W jaki sposób są one zatem prowadzone oraz jak udało im się przetrwać okres pandemii? W Strefie Rodzica odpowiedzi udzieliły główny inspektor Biblioteki Publicznej we Włochach, Hanna Bolesta, dyr. Biblioteki Miejskiej w Siemiatyczach, Ewa Nowik oraz kierownik filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Siemiatyczach, Marta Waszczeniuk.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców radio dla dzieci czytelnictwo książki dla dzieci

Katarzyna Domańska: książki nadal alternatywą dla komputera

- Teraz jest już trochę łatwiej mówić o pandemii, bo wszyscy czujemy wakacje i masowo ogarniają nas szczepionki. Dała się ona wszystkim we znaki. My, w biznesowym sensie, dobrze przeżyliśmy pandemię. Ludzie sięgają po książki dziecięce. Jest to tekst kultury, który daje ukojenie i jest alternatywą dla siedzenia przy komputerze - powiedziała w Polskim Radiu 24 Katarzyna Domańska, sekretarz wydawnictwa "Dwie Siostry".
Zobacz więcej na temat:  książki książki dla dzieci dzieci młodzież KULTURA literatura Polskie Radio 24

Kto napisał książkę "Charlie i fabryka czekolady"?

Wydarzenia z życia nierzadko stanowią inspirację dla autorów książek, które z czasem mogą przerodzić się w ekranizacje filmowe. Wykorzystywanie swoich emocji i doświadczeń w dziełach literackich może być dla wielu pisarzy sposobem na poradzenie sobie z nimi. Podobnie było w przypadku Roald Dahla, który w swoich książkach uwzględniał przygody dzieci osamotnionych. To dlatego, ponieważ jak można było usłyszeć w Podwieczorku z Filipem i Leopoldem, sam stracił rodziców w młodym wieku.
Zobacz więcej na temat:  Podwieczorek z Filipem i Leopoldem książki dla dzieci radio dla dzieci literatura dziecięca

Na ratunek dziadkowi! Rozmowa z Ewą Nicewicz

Co byście zrobili, gdyby jakiś dorosły postanowił zabrać waszego dziadka do specjalnego miejsca dla dziadków? Bo tak właśnie się stało z dziadkiem Tomkiem - tytułowym bohaterem książki Štěpána Zavřela. Złapali go "dziadkołapacze" i - tak jak innych dziadków - wywieźli do "Szczęśliwego Domu". Tylko, że ten dom wcale nie był taki szczęśliwy. I - co oczywiste - trzeba było stamtąd dziadków uwolnić!
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca książki dla dzieci

Christopher Robin Milne. Chłopiec, który nie chciał być Krzysiem

Pokochało go wiele pokoleń dzieci na całym świecie. Dzięki książkom o Kubusiu Puchatku zyskał sławę. Dla kilkulatka była ona jednak zbyt dużym ciężarem. Gdy dorósł, niewiele się zmieniło. Niełatwo być kimś, o kim wszyscy wokół myślą jak o postaci literackiej. Ale Christopher Milne nie był Krzysiem. Przynajmniej nie całkiem.
Zobacz więcej na temat:  Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek literatura KSIĄŻKA książki Wielka Brytania Irena Tuwim Anglia II wojna światowa 1920 rocznica książki dla dzieci dzieci dzieciństwo HISTORIA