Polskie Radio
Section05
książki dla dzieci

Nowa akcja konsulatu RP w Londynie „Czytam po polsku”

Tysiące wyprawek czytelniczych z książką Juliana Tuwima trafią w ręce najmłodszych Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Jest to nowa akcja konsulatu RP w Londynie „Czytam po polsku”, która ma zachęcić ich do czytania polskich książek. Na temat tego przedsięwzięcia mówiliśmy w audycji „Polacy w świecie”.
Zobacz więcej na temat:  Polonia Londyn Wielka Brytania książki dla dzieci Polacy za granicą dzieci

"Stał się jednym z odrzuconych przez powojenną Polskę"

Był autorem najpoczytniejszych książek dla młodych czytelników, ojcem Koziołka Matołka i twórcą przesympatycznych bohaterek, nieprzewidywalnych i niezależnych młodych kobiet. Literatura dziecięca stała się jednak dla niego przekleństwem. O Kornelu Makuszyńskim mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Urbanek, autor biografii pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kornel Makuszyński literatura biografia książki dla dzieci literatura polska

Kobiety sukcesu, kobiety biznesu: Nika Jaworowska – Duchlińska

Nika Jaworowska – Duchlińska jest rysowniczką, malarką i graficzką, a także pisarką, autorką scenografii i projektantką kostiumów teatralnych. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Galerii Satyrykonu w Legnicy, a także w kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii i Australii. O swojej twórczości artystka opowiadała w audycji Kobiety Sukcesu.
Zobacz więcej na temat:  książki książki dla dzieci dzieci

Jak łączyć frajdę lektury z niczym nieskrępowaną zabawą?

Na polskim rynku ukazała się właśnie najnowsza seria książek Herve Tulleta - francuskiego grafika i ilustratora. Jego interaktywne, kolorowe i pobudzające do działania publikacje dla najmłodszych zyskały popularność na całym świecie. O interaktywnych książeczkach skłaniających jednocześnie do zabawy i czytania mówiła w audycji Warto Czytać Dominika Pycińska (Wydawnictwo Insignis).
Zobacz więcej na temat:  książki dla dzieci książki czytelnictwo

Literatura dziecięca: Książki dla dzieci fascynują dorosłych

Nie tylko „Kubuś Puchatek”, „Alicja w Krainie Czarów” i „Muminki”, czyli o dziecięcych książkach, które dorośli uznają za swoje. W przeddzień Dnia Dziecka, o literaturze skierowanej do młodszych odbiorców mówiła w audycji Kultura Nie Całkiem Osobista Anna Maria Czernow, literaturoznawczynią i prezesem Polskiej Sekcji IBBY, międzynarodowej organizacji zajmującej się promocją literatury dziecięcej i młodzieżowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 literatura dzieci dzieciństwo książki dla dzieci Monika Małkowska