Polskie Radio
Section05
książki dla dzieci

10. Festiwal Literatury dla Dzieci. Niech żyje literatura! Tuż-Tuż!

Niech żyje literatura! – to hasło przewodnie Festiwalu Literatury dla Dzieci, który odbędzie się w tym roku w Gdańsku (2-8 października) i Krakowie (15-19 listopada). W programie spotkania i warsztaty z najlepszymi polskimi twórcami książek dla dzieci i młodzieży - i wiele więcej! To jubileuszowa, 10. edycja pionierskiego, jednego z pierwszych w Polsce wydarzeń, które w centrum uwagi postawiło potrzeby najmłodszych czytelników i czytelniczek. Patronat medialny objęło Polskie Radio Dzieciom. 
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD literatura dziecięca książki dla dzieci radio dla dzieci Gdańsk Kraków

"Hobbit", czyli początek wielkiej czytelniczej przygody

86 lat temu w brytyjskich księgarniach ukazało się pierwsze wydanie książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Obok trylogii "Władca Pierścieni" tego samego autora to jedna z najsłynniejszych powieści fantasy, dzieło kultowe, które spopularyzowało gatunek i utrwaliło jego czołowe miejsce w kulturze masowej XX i XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien Hobbit fantasy fantastyka KSIĄŻKA książki książki dla dzieci literatura Wielka Brytania Oxford HISTORIA władca pierścieni baśnie legendy bajki J.R.R. Tolkien literatura fantasy literatura dziecięca

Christopher Robin Milne. Chłopiec, który nie chciał być Krzysiem

Pokochało go wiele pokoleń dzieci na całym świecie. Dzięki książkom o Kubusiu Puchatku zyskał sławę. Dla kilkulatka była ona jednak zbyt dużym ciężarem. Gdy dorósł, niewiele się zmieniło. Niełatwo być kimś, o kim wszyscy wokół myślą jak o postaci literackiej. Ale Christopher Milne nie był Krzysiem. Przynajmniej nie całkiem.
Zobacz więcej na temat:  Alan Alexander Milne Kubuś Puchatek literatura KSIĄŻKA książki Wielka Brytania Irena Tuwim Anglia II wojna światowa 1920 rocznica książki dla dzieci dzieci dzieciństwo HISTORIA

"Z krainy złotych pól" - bajki opowiedziane przez bajarzy i opracowane przez pisarzy

W ramach serii wydawniczej "Z krainy złotych pól" ukazują się i będą się ukazywać kolejne bajki dla dzieci. Cykl obejmuje wiele tematów. - Każdy tom poświęcony będzie innemu województwu, stąd też tomów będzie szesnaście. Na razie mamy dwa, pracujemy nad trzecim - zdradził gość Kulturalnej Strefy - Stwierdziliśmy, że ciekawym rozwiązaniem jest angażowanie autorów opracowań literackich oraz ilustratorów związanych z danym regionem. 
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska radio dla dzieci DAB+

"Kwadratura kultury". Książka "Dwa słowa" Anny Taraski

- Poważne traktowanie literatury dziecięcej, to podejście, które chcielibyśmy widzieć we wszystkich nagrodach literackich, jest to potrzebne, by się ona rozwijała, była wartościowa i żeby czytelnicy dostawali informacje z wiarygodnych źródeł, które książki są szczególnie godne uwagi - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Byliniak, redaktor, tłumacz, współpracownik wydawnictwa "Dwie Siostry".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Monika Małkowska książki dla dzieci

Polski Indiana Jones, czyli pięć ekranowych wcieleń Pana Samochodzika

Świat przygodowej prozy Zbigniewa Nienackiego już od niemal 60 lat przyciąga filmowców. W dniu premiery kolejnej adaptacji "Pana Samochodzika i templariuszy" zachęcamy do przyjrzenia się ekranowym realizacjom powieści o historyku sztuki, który szukał przygód.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Nienacki historia PRL historia Polski HISTORIA kino netflix film polski literatura młodzież dzieci KSIĄŻKA książki książki dla dzieci

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura dziecięca literatura polska KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA pisarz

Zbliża się Dzień Ojca. Polskie Radio Dzieciom i #TataTeżCzyta zapraszają do wspólnej zabawy!

Trwa ogólnopolska akcja edukacyjna #TataTeżCzyta, która zachęca mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na ojców, do czytania książek swoim dzieciom. Polskie Radio Dzieciom, które objęło patronatem medialnym tę akcję edukacyjną, zaprasza do udziału w specjalnie przygotowanej zabawie, w której liczą się tytuły książek polecanych przez tatę i dziecko. Chcemy je poznać i jesteśmy ciekawi Waszych wyborów czytelniczych. Czekamy na kreatywne odpowiedzi. Na uczestników czekają upominki książkowe. Więcej szczegółów poniżej. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD literatura dziecięca książki dla dzieci rodzicielstwo

Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej Rabka Festival 2023

Temat przewodni festiwalu to "Przyszłość". Co nam przyniesie? Czy realizację katastroficznych wizji, czy też możemy myśleć o niej z nadzieją? Wspólnie z zaproszonymi artystami organizatorzy festiwalu będą zastanawiać się czy mamy wpływ na to, w jakim kierunku potoczy się przyszłość naszego świata. "Mamy nadzieję, że wspólne poszukiwania natchną optymizmem, poczuciem sprawczości i zachęcą do działania" - informuje organizator festiwalu. Udział zapowiedzieli, między innymi: Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Barbara Gawryluk, Boguś Janiszewski, Katarzyna Jackowska-Enemuo, Nika Jaworowska, Barbara Kosmowska, Przemek Liput, Wanda Matras-Mastalerz, Joanna Olech, Katarzyna Samosiej, Katarzyna Ryrych, Paweł Skawiński, Marcin Szczygielski, Maciej Szymanowicz, Ryszard Tadeusiewicz i Martin Widmark.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca książki dla dzieci kultura dla dzieci wakacje DAB+ patronatPRD

Czytajmy książki dzieciom: to jeden z najwspanialszych darów, które możemy im dać!

Książka to doskonały prezent na Dzień Dziecka i na każdą inną okazję także. Bo, jak twierdzą specjaliści, czytanie książek ma jedynie zalety, a nie ma żadnych wad. Ale jaką książkę wybrać? BBC właśnie opublikowało listę 100 najlepszych książek dla dzieci – większość z nich jest dostępna także po polsku.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo książki książki dla dzieci czytanie bajek literatura dziecięca Michał Fedusio Tomasz Miara rozwój dziecka wyobraźnia Tomasz Miara Trójka

Kształtowanie młodego człowieka. O znaczeniu literatury w rozwoju dzieci

Henryk Sienkiewicz powiedział, że każdy powieściopisarz powinien choć raz w życiu napisać książkę dla dzieci. I choć od czasów noblisty literatura dla najmłodszych uległa zmianom, jej rola w rozwoju i kształtowaniu pozostaje niezmienna. Ważne więc jest, by młodzi chcieli sięgnąć po skierowane do nich lektury.
Zobacz więcej na temat:  literatura Henryk Sienkiewicz Małgorzata Raducha czytelnictwo książki książki dla dzieci

Rozmowa z Agatą Romaniuk w "Kulturotece"

"Chłopcy przychodzili tu z Mamisiem od zawsze. Kiedy jeszcze nie umieli chodzić, kładła ich na kocyku i obserwowali razem chmury, które zbierały się nad górką i wyglądały jak zwierzęta z waty cukrowej". Co się wydarzy, kiedy na skutek pewnej decyzji to ukochane miejsce ma zostać zrównane z ziemią? Czy Lisią Górkę da się uratować? Jak potoczą się sprawy, kiedy dzieci wezmą je w swoje ręce?
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska literatura dziecięca książki dla dzieci

Co się dzieje w naszym organizmie? O książce "Kurzol. Gdzie się podział sen"

"Kurzol. Gdzie się podział sen?" to pierwszy tom nowej serii książek w nurcie SELF-REG, których celem jest pomaganie w rozpoznawaniu emocji i rozumieniu ich mechanizmów. Dzięki tej świadomości łatwiej jest podejmować decyzje, a to z kolei przekłada się na samopoczucie oraz to, w jaki sposób dzieci się zachowuję.  
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca książki dla dzieci Martyna Chuderska DAB+

Grzegorz Kasdepke: książki są pożywieniem mojego mózgu i wyobraźni

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich gościliśmy znanego i cenionego pisarza literatury dziecięcej Grzegorza Kasdepke, autora m.in. serii o Detektywie Pozytywce. Kasdepke tworzy jednak również dla dorosłych, a przede wszystkim jest zagorzałym czytelnikiem. - Książki są pożywieniem mojego mózgu i wyobraźni - przekonuje. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska literatura dzieci książki dla dzieci Grzegorz Kasdepke

Katarzyna Jackowska-Enemuo: cechą dobrego opowiadacza jest ogromna dyscyplina

Antropolożka kultury, pisarka, muzykantka, śpiewaczka, opowiadaczka historii, artystka zajmująca się kulturą tradycyjną, muzyką etniczną. W audycji "Po drugiej stronie lustra" gościliśmy Katarzynę Jackowską-Enemuo, która w swojej książce pt. "Tkaczka chmur" pokazuje m.in. jak dzieci próbują sobie radzić ze śmiercią przyjaciół.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk antropologia kultura ludowa literatura język migowy spektakl książki dla dzieci

"Najlepiej zacząć od jak najwcześniejszych lat". Anna Pactwa o zachęcaniu dzieci do lektury

- Miłością do książek można zarazić dzieci, dobierając takie książki, które podążają za tym, co dziecko interesuje, wybór wydawnictw jest ogromny. Ważne jest także, by nie zachęcać dziecka na siłę, ale by książka kojarzyła się mu z czymś, co jest przyjemne - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Pactwa, polonistka, psycholog, właścicielka wydawnictwa książkowego.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek dzieci książki dla dzieci książki