REKLAMA

Kryminalne historie z krajów nordyckich

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2020 13:37
W "Czytelni" mówiliśmy o książkach, których akcja dzieje się na północy Europy: "Najgorętsza plaża w Finlandii" autorstwa Antti Tuomainen i "Bardzo zimna wiosna" Katarzyny Tubylewicz.
Audio
  • Antti Tuomainen "Najgorętsza plaża w Finlandii" i Katarzyna Tubylewicz "Bardzo zimna wiosna" (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książek
Okładki książekFoto: Mat. promocyjne

"Najgorętsza plaża w Finlandii" to opowieść o zbrodni w nadmorskim kurorcie. Jan Nyman, detektyw z tajnej jednostki operacyjnej Krajowej Policji Centralnej, zostaje wysłany do sennego nadmorskiego miasteczka, by przeprowadzić śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci. Misja jest jasna: dowiedzieć się, co naprawdę się stało, wykorzystując wszelkie niezbędne środki.

Ale Nyman wkrótce odkrywa, że w tej sprawie nic nie jest proste. Nawet miejsce zbrodni – dziwaczna wesoła tropikalna wioska na ponurym fińskim wybrzeżu. Tu słońce rozgrzewa piasek do spektakularnych 13 stopni Celsjusza… Każdy odwiedzający otrzymuje wspaniałego dmuchanego pelikana – może jeszcze nie nadmuchanego, ale co tam. Kto może oprzeć się pokusie pobytu na "najgorętszej plaży w Finlandii"? Najwyraźniej nie zuchwali mordercy… - czytamy w opisie książki.

Akcja "Bardzo zimnej wiosny" dzieje się we współczesnym Sztokholmie. Pewnej niedzieli przypadkowy klient znajduje na parkingu przed supermarketem opuszczone volvo, a w nim zwłoki staruszki, której ktoś wypchał usta pogniecionymi gazetami. Ale komu mogłoby zależeć na śmierci osiemdziesięcioparoletniej Grety Sjöwall, zamożnej i szanowanej obywatelki, udzielającej się charytatywnie? Inspektorzy kryminalni Jens Vikander i Björn Fågel z komisariatu w Nacka Strand badają kilka tropów. Najbardziej obiecujący wiąże się z młodymi uchodźcami z Afganistanu, którzy często gościli w domu Grety. Swoje tajemnice ma także Ewa, Polka, która od niedawna opiekuje się panią Sjöwall. Rozwiązania sprawy nie ułatwia kryzys coraz mocniej trapiący szwedzką policję (z opisu wydawcy).

Oba tytuły recenzowaliśmy w audycji wraz z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą. 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 23.05.2020

Godzina emisji: 12.30

Mat. prasowe 

Czytaj także

"Wypocznij i zgiń" - najnowsza komedia kryminalna Marty Matyszczak

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 08:10
Czy detektywowi Szymonowi Solańskiemu, jego psu bez jednej nogi Guciowi i rubasznej dziennikarce Róży Kwiatkowskiej uda się rozwikłać zagadkę sprzed lat?
rozwiń zwiń