Pisarze skandynawscy i różne oblicza kryzysu

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 15:47
W "Czytelni" zrecenzowaliśmy książkę "Zapiski z Konga" norweskiego pisarza Nikolaja Frobeniusa. Mówiliśmy również o powieści "Blizna" autorstwa Auður Avy Ólafsdóttir.
Okładki książek Zapiski z Konga i Blizna
Okładki książek "Zapiski z Konga" i "Blizna"Foto: Shutterstock/Naletova Elena

Posłuchaj
29:45 [ PR2]PR2 (mp3) 27 czerwiec 2020 12_30_19.mp3 Recenzje książek dwojga skandynawskich autorów (Czytelnia/Dwójka)

 

"Zapiski z Konga" to opowieść o kraju w kryzysie oraz o naturze prawdy i zaufania. Producent filmowy Jasper Gahna namawia pewnego pisarza, by udał się w podróż do Konga i odwiedził N’dolo, jedno z najsurowszych więzień na świecie. Ma się tam spotkać z dwoma osadzonymi, byłymi norweskimi żołnierzami, którzy oczekują na wykonanie kary śmierci za morderstwo.

Mężczyźni opowiadają Jasperowi historię o tym, co się wydarzyło w gąszczu afrykańskiej dżungli w dniu, w którym ich kierowca został zastrzelony. Ale czy mówią prawdę? A może mają jedynie ukryć jeszcze brutalniejsze i bardziej przerażające fakty? Wkrótce rzeczywistość kładzie się cieniem na życiu bohatera, całkowicie zmieniając jego postrzeganie siebie jako pisarza pośredniczącego między prawdą a wyobrażeniami.

"Blizna" opowiada o poszukiwaniu swojego miejsca na świecie. Jonas Ebeneser zbliża się do pięćdziesiątki, jest po rozwodzie, wyremontował już pięć kuchni, położył kafelki w siedmiu łazienkach, ale nie potrafi ułożyć sobie życia. Postanowił więc ułożyć sobie śmierć. Pakuje do walizki wiertarkę i wyjeżdża do niewielkiego hotelu Silence gdzieś w kraju jeszcze niedawno ogarniętym wojną. Uhonorowana Nagrodą Rady Nordyckiej i Islandzką Nagrodą Literacką "Blizna" opowiada o życiu, które straciło cel. To portret niezwykle wrażliwego mężczyzny w kryzysie.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magda Mikołajczuk i Piotr Kofta

Data emisji: 27.06.2020

Godzina emisji: 12.30


Czytaj także

Sandor Marai, ostatni tom "Dziennika"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:54
To już ostatni tom "Dziennika" Sandora Maraiego, jaki może przeczytać polski czytelnik. Tom obejmuje końcowe lata życia pisarza: 1977-1989.
rozwiń zwiń