"Bezrożec" i "Pojęcia podstawowe". Dwie premiery z Czech

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2020 13:59
W audycji recenzowaliśmy dwie książki czeskich autorów: "Bezrożca" Petra Stančíka i "Pojęcia podstawowe" Petra Krála.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom.

Posłuchaj
26:18 Dwójka czytelnia 26.07.2020.mp3 Petr Stančík "Bezrożec" i Petr Král "Pojęcia podstawowe" (Czytelnia/Dwójka)

"Bezrożec" to - jak czytamy w nocie wydawniczej - szalony kryminał z zabawnymi wątkami erotycznymi, a jednocześnie przewodnik po tajemniczych miejscach Pragi.

Pewnej nocy na Cesarskiej Wyspie ginie w pożarze dwanaście samic nosorożca. Po co w stolicy Czech, pośrodku Wełtawy, ktoś hoduje nosorożyce? Inspektor Lavabo rozpoczyna śledztwo. Ustalenia prowadzą go do siedmiu obrazów czeskiego malarza sprzed stu lat. Każdy z nich jest w innym muzeum i każdy ma z tyłu tajemniczy numer lub literkę… Wtedy inspektorowi wpada w ręce tajny dziennik Goethego z czasu podróży poety przez Czechy – pozwala on detektywowi zrozumieć, że światem rządzą dziś te same przeciwstawne siły co setki lat temu.

Teorie spiskowe są tu przedstawione dowcipnie, seks został oddemonizowany, a alkohol intronizowany. Inspektor Lavabo pije, bo – jak stwierdza – "regularne spożywanie alkoholu oddala człowieka od rzeczy nietrwałych, jak życie rodzinne, gromadzenie majątku czy kariera zawodowa, a zbliża do rzeczy wiecznych, jak inspiracja muzyczna, zwariowane miłości, zrozumienie istoty wszechświata i bytu".

Drugą książką omówioną w audycji będą "Pojęcia podstawowe". Jak zauważa Zbigniew Machej, autor przekładu – to "zbiór świetnych, lirycznych, eseistycznych próz, w których duch czeskiej groteski, kafkowskiego humoru i surrealistycznej rewelacji połączyły się harmonijnie z francuskim, ponowofalowym esprit". Král opisuje ludzki świat w sposób wnikliwy, niekonwencjonalny i dynamiczny. Utwory te wymykające się jednoznacznym kategoryzacjom najbliższe są technice fotomontażu lub mozaiki.

Obie książki omawiali z nami w audycji Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 26.07.2020

Godzina emisji: 12.30

Mat. prasowe

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Literatura zabójcza i pikantna

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 13:39
W kolejnym wydaniu spotkań nad literaturą zajrzymy do dwóch powieści z wątkami kryminalnymi.
rozwiń zwiń