"Wierność" i "Średni współczynnik szczęścia". Literatura z południa Europy

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2020 19:51
W audycji recenzowaliśmy wydane niedawno w Polsce powieści dwóch pisarzy: Włocha Marco Missiroliego - "Wierność" oraz Portugalczyka Davida Machado - "Średni współczynnik szczęścia".
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom.

Posłuchaj
29:17 Dwójka Czytelnia 6.09.2020.mp3 David Machado "Średni współczynnik szczęścia" i Marco Missiroli "Wierność"(Czytelnia/Dwójka) 

Margherita i Carlo, bohaterowie Wierności, wreszcie decydują się na kupno wspólnego domu. Transakcja staje się symbolem wkroczenia w dorosłość. Wokół pary obracają się trzy postaci – Anna, Andrea i Sofia – w obliczu niemożliwego wyboru. Czy powinny pozostać wierne sobie, czy lojalne wobec ukochanej osoby? Czy sama idea życia we dwoje zakłada pasmo wyrzeczeń, kompromisów, a w końcu porzucenia i samotności?

W tej kunsztownej powieści splata się wiele pokoleń. Marco Missiroli z zadziwiającą precyzją snuje opowieść o naturze współczesnych relacji między ludźmi, zmuszając czytelnika do zadania sobie najtrudniejszego z możliwych pytań: gdzie leży granica lojalności i wierności? (nota wydawnicza)

Daniel, bohater drugiej z omawianych książek, miał dobry plan na życie. Wszystko było w nim dokładnie przemyślane i realizowane – osobisty rozwój, praca, rodzina. Sytuacja uległa drastycznej zmianie, kiedy biuro podróży, w którym pracował przez osiemnaście lat, zbankrutowało. W jednej chwili został bez pracy, sam, w pustym mieszkaniu, z mnóstwem czasu do przemyśleń. Walcząc z depresją, rozpaczliwie próbuje odzyskać swoje dawne życie. Stara się zrozumieć, co się właściwie stało, prowadząc niekończący się monolog-rozmowę z nieobecnym przyjacielem, któremu  wykrzykuje całą swoją frustrację i wściekłość. Czy szalona podróż z Lizbony do Genewy przyniesie ukojenie?

Średni współczynnik szczęścia to szczególna powieść drogi, jej bohaterowie próbują oswoić nieprzyjazny świat, szukają nadziei, optymizmu i poczucia bezpieczeństwa w trudnych i łamiących serce czasach. David Machado łącząc ich losy z kryzysem trapiącym Portugalię, stawia pytania o ludzką kondycję i jakość spuścizny pozostawionej przyszłym pokoleniom. Jak będzie wyglądać przyszłość, zdaje się pytać, kiedy nasze Dzisiaj legło w gruzach? (opis wydawcy)

Obie książki recenzowaliśmy wraz z Iwoną Rusek i Piotrem Koftą.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 6.09.2020

Godzina emisji: 12.30


Czytaj także

Nowa proza Mikołaja Grynberga i Jakuba Kornhausera

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 12:38
W audycji omówiliśmy dwie niedawno wydane książki: "Poufne" Mikołaja Grynberga i "Premie górskie najwyższej kategorii" Jakuba Kornhausera.
rozwiń zwiń