Nowa proza Mikołaja Grynberga i Jakuba Kornhausera

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2020 12:38
W audycji omówiliśmy dwie niedawno wydane książki: "Poufne" Mikołaja Grynberga i "Premie górskie najwyższej kategorii" Jakuba Kornhausera.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom.

Posłuchaj
29:34 Dwójka Czytelnia 23.08.2020.mp3 "Poufne" Mikołaja Grynberga i "Premie górskie najwyższej kategorii" Jakuba Kornhausera (Czytelnia/Dwójka)

Pierwszy tytuł to - jak czytamy w nocie wydawcy - piękna, osobista proza o losach pewnej żydowskiej rodziny naznaczonej długim cieniem historii. Podążając za narratorem, śledzimy sceny z codziennego życia, pełne czułości i humoru, niekiedy trudne, przepełnione doświadczeniem choroby i straty. Tutaj przeszłość bywa obciążeniem, ale także powodem do wyzwalającego śmiechu, a ironia i miłość pozwalają radzić sobie z gorzkim dziedzictwem. Bohater, kiedyś mały chłopiec, syn i wnuk, teraz ojciec i mąż, obserwuje rodzinne losy i pyta sam siebie: czyim życiem żyję?

Premie górskie najwyższej kategorii są znane miłośnikom kolarstwa: to mety najtrudniejszych podjazdów, owiane legendą przełęcze i szczyty, strome zbocza, po których wspinają się najwytrwalsi. Jakub Kornhauser - autor drugiej z omawianych książek - zabiera czytelnika na jedyną w swoim rodzaju rowerową wyprawę po premiach górskich na rogatkach Krakowa. Punkty te są usytuowane w najbardziej tajemniczych zakątkach miasta, wśród starych chat i zagajników, między zapomnianymi kapliczkami a ruinami fabryk i magazynów. Skrzypienie starej kolarzówki wyznacza rytm opowieści, łączących baśniową gawędę z przewodnikiem krajoznawczym, eseistyczną swobodę z precyzją kronikarza (opis pochodzi od wydawcy).

Obie nowości recenzowaliśmy wraz z Iwoną Rusek i Piotrem Koftą.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 23.08.2020

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Literatura zabójcza i pikantna

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2020 13:39
W kolejnym wydaniu spotkań nad literaturą zajrzymy do dwóch powieści z wątkami kryminalnymi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dybuk" Szymona An-skiego. "To najsłynniejszy dramat miłosny"

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 09:00
- Ten dramat ma swoją tragiczną historię. Kiedy An-ski uciekał z wersją jidyszową z opętanej rewolucją Rosji, znalazł się w Warszawie. Przeczytał tekst swoim żydowskim przyjaciołom, którzy powiedzieli krótko: to dzieło niesceniczne. 57-letni autor tak się przejął, że zmarł, ale na jego pogrzebie przyrzekli, że ten dramat wystawią - opowiadała w Dwójce prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska o książce "Dybuk. Na pograniczu dwóch światów".
rozwiń zwiń