"Przejście" i "Wzgórze". Bałkańskie opowieści o ucieczce

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2020 13:00
W kolejnej "Czytelni" Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta zrecenzowali dwie książki: "Przejście" Pajtima Statovciego oraz "Wzgórze" Ivica Prtenjača.
Okładki książek
Okładki książekFoto: Mat. promocyjne

Posłuchaj
29:48 _PR2_AAC 2020_10_18-12-30-07.mp3 "Przejście" i "Wzgórze". Bałkańskie opowieści o ucieczce (Czytelnia/Dwójka)

Autor powieści "Przejście" jest Finem, ale pochodzi z Kosowa – jego rodzina wyjechała z Bałkanów podczas wojny etnicznej. Pomimo dorastania w fińskim otoczeniu w prozie Statovciego bije gorące, bałkańskie serce. W czasach komunizmu dwóch nastoletnich przyjaciół postanawia uciec z domu w Albanii i przeprawić się przez morze do Włoch. Po latach jeden z nich opowiada historię ich dzieciństwa, wspólnego dorastania i przyjaźni, ucieczki i tego, co wydarzyło się później. Czy można uciec od samego siebie? Czy w nowym otoczeniu stajemy się innymi ludźmi? Błąkając się po ulicach kolejnych europejskich miast, dorosły już Bujar rozmyśla nad sensem życia, samotnością, miłością i tym, czy w nowym otoczeniu zawsze pozostaniemy obcy - czytamy w opisie wydawcy.

"Wzgórze" to opowieść o mężczyźnie, który zmęczony życiem w stolicy Chorwacji, porzuca dotychczasowy styl życia i decyduje się zamieszkać na wzgórzu pewnej wyspy w Dalmacji jako osoba wypatrująca pożaru. Spędza tam trzy letnie miesiące, gdzie spotyka całą plejadę osób, które defilują przez to jedyne w okolicy wzniesienie, górujące nad wszystkim, niczym świątynia, pewien azyl dla uciekinierów od przygniatającej ich codzienności. Do osób z drugiego czy nawet trzeciego planu należą przypadkowi lub zabłąkani turyści (z Polski też), którzy wałęsają się po wzgórzu. Główny bohater spotyka także miejscowych - osoby, które zamieszkują miasteczko Javorna u podnóża wzgórza. Ci zaś żyją własnym życiem na tym skrawku wypalonej ziemi, gdzie jedyne zajęcie to czekanie na turystów, praca w pobliskim barze czy sklepie mięsnym lub uprawianie hazardu.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 18.10.2020

Godzina emisji: 12.30

Mat. prasowe

Czytaj także

Miljenko Jergović. Z kotła bałkańskiego w ukraiński...

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2014 08:35
Chorwacki pisarz będzie gościem Katarzyny Nowak w czwartkowy wieczór.
rozwiń zwiń