Literatura dla dzieci i młodzieży

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 13:00
W kolejnej odsłonie "Czytelni" nasi recenzenci Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta przedstawiali nowości z literatury dla dzieci i młodzieży.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Skolova

Posłuchaj
29:35 Dwójka czytelnia 20.12.2020.mp3 Jenny Jägerfeld "Comedy Queen", Boguś Janiszewski "Klimat", Claire Lebourg "Ptyś" (Czytelnia/Dwójka) 

"Comedy Queen" Jenny Jägerfeld to cudowna opowieść o miłości, odwadze, tęsknocie i śmiechu. Wzruszająca, zabawna i doskonała. Sasha ma dwanaście lat. Marzy o tym, by zostać królową śmiechu. By zostać Comedy Queen. Jej mama często mawiała, że niektórzy ludzie mają funny bones, czyli zabawne kości. Dzięki temu rozśmieszanie innych przychodzi im z łatwością. Tyle że mama Sashy już nie żyje. Jägerfeld jest w Szwecji uważana za współczesną Astrid Lindgren i nie ma w tym porównaniu ani odrobiny przesady. 

Z kolei książka "Klimat" Bogusia Janiszewskiego z ilustracjami Maxa Skorwidera z serii "To, o czym dorośli Ci nie mówią" porusza zagadnienia związane z kryzysem klimatycznym. Opowieść rozpoczyna się od objaśnienia, skąd się wzięło życie i czego życie potrzebuje do życia. Dowiadujemy się, skąd się bierze tlen, a skąd dwutlenek węgla; co to jest atmosfera, co się aktualnie z nią dzieje oraz czy człowiek zawsze tak mieszał w naturze. Poznajemy sposoby, w jaki pozyskuje się energię (węgiel, ropa), oraz skutki zwiększenia poziomu dwutlenku węgla w atmosferze. Przeczytamy o nowych pomysłach na produkcję energii i o tym, które z nich dają efekty. Sprawdzimy także, co z kryzysem robią państwa i organizacje międzynarodowe, a co może zrobić każdy z nas.

"Ptyś" Claire Lebourg to opowieść o sympatycznym piesku, który ma wyjechać ze swoim panem na wakacje. Niestety, na skutek nieprzewidzianych wydarzeń gubi się. Z początku jest zrozpaczony i przekonany, że stracił ukochanego pana z własnej winy. Na szczęście znajduje przyjaciół. Inne psy uczą go na nowo cieszyć się wspólnymi zabawami. Dzięki nowym znajomym psiak dowiaduje się też, jak być samodzielnym. Ptyś to poruszająca i zabawna historia dla najmłodszych czytelników. Śledząc przygody puchatego Ptysia, dzieci będą mogły oswoić poczucie straty i przekonać się, że zawsze jest szansa na nowy początek. Ogromną wartością książki o piesku Ptysiu są piękne i zabawne ilustracje Claire Lebourg.

Powyższe opisy pochodzą od wydawców.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Piotr Kofta, Magdalena Mikołajczuk

Data emisji: 20.12.2020

Godzina emisji: 12.30


Czytaj także

"Opowieść wigilijna". Magia świąt, która kruszy najtwardsze serca

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2023 06:00
Opowiadanie Charlesa Dickensa należy do klasyki literatury. Historia skąpego Ebenezera Scrooge'a rozgrywa się w połowie XIX wieku, ale dzięki swojemu ponadczasowemu przesłaniu, że dobro zwycięża, wciąż nie traci na aktualności.
rozwiń zwiń