"Niskorosła" i "Zaświaty. Opowieść o nieprzemijaniu". Nowe powieści polskich autorów

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 13:00
W audycji przyjrzeliśmy się książkom "Niskorosła" Joanny Bartoń oraz "Zaświaty. Opowieść o nieprzemijaniu" Krzysztofa Fedorowicza. Swoimi wrażeniami z lektury dzielili się z nami Iwona Rusek i Piotr Kofta.
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
29:17 Dwójka Czytelnia 18.04.2021.mp3 Joanna Bartoń "Niskorosła", Krzysztof Fedorowicz "Zaświaty. Opowieści o nieprzemijaniu (Czytelnia/Dwójka) 

Joanna Bartoń "Niskorosła"

Joanna Bartoń potwierdza, że wybrała styl uprawiania literatury oparty na paradoksach, ale mówi o sprawach podstawowych: miłości, śmierci, przyjaźni, wierności i zdradzie. Bohaterką swojej opowieści czyni morderczynię, karlicę, kobietę, człowieka, w jednej osobie, ale "dokładnie w takiej kolejności". Czytelnika próbuje skłonić do uruchomienia i wyobraźni, i empatii, dając mu tylko preteksty do ich uruchomienia. Nie psychologizuje, nie dramatyzuje i nie moralizuje. Opowiada powściągliwie, naraz z dwóch perspektyw - zbrodniarki i ofiary - i zmusza do zderzenia z wielością stereotypów i klisz, z obrazami ludzi, którzy są jak figurki w komiksie albo w teatrze cieni. Mniej japońskim czy chińskim, a bardziej polskim jednak.

Krzysztof Fedorowicz "Zaświaty. Opowieści o nieprzemijaniu" 

Książka o świecie wina. W swej konstrukcji Zaświaty przypominają Biegunów Olgi Tokarczuk. Książka składają się z opowieści na pozór nie związanych ze sobą, których akcja dzieje się na przestrzeni kilkuset lat, między wojną trzydziestoletnią, a współczesną pandemią. Tak jak motywem przewodnim u Tokarczuk jest ruch, tak tutaj - korzenie. Nawet, gdy czytamy o podróży do Australii - żeglujemy w głąb czasu, bohaterów i przyszłości, bo korzenie dają moc nieprzemijania.

Nie bez znaczenie jest miejsce akcji. "Ten kawałek ziemi - gdzie Odra płynąc na północ zwraca się na zachód - jest w nieco innym czasie niż pozostała część globu" – pisze Fedorowicz.

(powyższe opisy pochodzą od wydawców)

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 18.04.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Między naturą a cywilizacją

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 13:00
W "Czytelni" razem z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą omówiliśmy "Liczby ostatnie" Jarosława Maślanka oraz "Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna" Filipa Zawady.
rozwiń zwiń