Między naturą a cywilizacją

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2021 13:00
W "Czytelni" razem z Magdaleną Mikołajczuk i Piotrem Koftą omówiliśmy "Liczby ostatnie" Jarosława Maślanka oraz "Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna" Filipa Zawady.
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. prasowe

Posłuchaj
29:46 Czytelnia 11.04.2021.mp3 Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta o książkach "Liczby ostatnie" Jarosława Maślanka oraz "Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna" Filipa Zawady (Czytelnia/Dwójka)

Jarosław Maślanek - "Liczby ostatnie"

Powieść "Liczby ostatnie" Jarosława Maślanka jest rozpisaną na kilkadziesiąt lat historią, w której bohater przeprowadza czytelnika przez cywilizację na skraju upadku. Wydarzenia te obejmują historię pokolenia mierzącego się z lawinowo narastającymi zmianami klimatycznymi i polityczno-ekonomicznymi oraz historię jednostki tracącej podmiotowość w zagarniającym wolność cyberpaństwie. Maślanek w swojej piątej książce opisuje napięcie między naturą a cywilizacją, tym samym prognozując dystopijne przesilenie.

Autor nominowany do EU Prize for Literature 2019 ostrzega przed konsekwencjami zmian kiełkującymi w przetrzebionej tajemniczą zarazą ludzkości, kiedy historia skręca w kierunku, w którym nie chcemy podążać, a problemy, przed którymi stajemy (właściwie już – tkwimy po uszy) za nic mają administracyjne granice.

Filip Zawada - "Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna"

Nowa powieść finalisty Nagrody Literackiej Nike 2020. Samolubny i zgryźliwy, szowinista starej daty i samozwańczy mentor. Dziadek Szczepan dnie spędza na starej kanapie z ukraińskiego burdelu, a nocami terroryzuje sąsiadów rykiem saksofonu. Tymczasem jego wnuk, bohater tej historii, dopiero wchodzi w świat dorosłych ludzi. Wkrótce się przekona, że spadki mogą być niezwykle kosztowne dla spadkobierców.

Filip Zawada, autor "Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek", niebanalnie, przejmująco dosadnie i bezczelnie szczerze pokazuje, jak niebezpiecznie jest zgrywać bohatera, w szczególności przed samym sobą. Opowiadając o miłości i przemocy, mistrzowsko balansuje na granicy tragedii i komedii. Udowadnia, że jego głos jest absolutnie niepodrabialny i wyjątkowy w polskiej literaturze.

Powyższe opisy pochodzą od wydawców.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 11.04.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Literackie podsumowanie roku 2020

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2021 14:30
- W 2020 roku wydarzył się cud. Czytelnictwo wzrosło! - podsumowała Magdalena Mikołajczuk w audycji "Czytelnia" na antenie "Dwójki". Wśród 96. literackich perełek, które omawiane były w ubiegłym roku, goście wybrali te najlepsze i... nie najlepsze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Lemebel i Barba na początek roku

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2021 18:00
Jako pierwsze w tym roku w "Czytelni" omawiane były dwie powieści: "Drżę o ciebie matadorze" Pedro Lemebela i "Świetlista republika" Andrésa Barby. 
rozwiń zwiń