"Świece w pogańskim gaju" i "Miłość w czasach globalnych zmian klimatycznych". Współczesna literatura czeska

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2021 14:42
W audycji omówiliśmy książki dwóch czeskich autorów: "Świece w pogańskim gaju" Jiřiego Kamena i "Miłość w czasach globalnych zmian klimatycznych" Josefa Pánka. 
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom.

Posłuchaj
29:22 Czytelnia Dwójka 9 maj 2021 12_30_32.mp3 Recenzje książek "Świece w pogańskim gaju" Jiřiego Kamena i "Miłość w czasach globalnych zmian klimatycznych" Josefa Pánka (Czytelnia/Dwójka)

 

"Świece w pogańskim gaju"

Ta książka powstała z radości pisania i dla radości powinna być czytana – twierdzi twórca serii książek Stehlík – Mariusz Szczygieł. Wyobraźnia czeskiego autora, znanego z utworów humorystycznych, to studnia bez dna. Studnia nonsensów oczywiście! Tytuły opowiadań –  takie jak Taniec śmierci. Opowieść stałego klienta gospody Na Rozkoszy przy stole gospody Na Rożku albo Mania, puść mnie! Horror minimalistyczny lub Miłość w leju po bombie – oddają szalony charakter tej książki.

Kochanka zawiadamia żonę, że jej niewierny mąż zmarł podczas tajnej schadzki… Pewna kobieta sprawia, że jej rywalkom przyrastają do rąk parasolki… Koty okazują się reinkarnacjami znanych osobistości… Chrapanie grubego redaktora przypomina odgłos kobiecego orgazmu, w związku z czym… Architekt dla oszczędności wprowadza się wraz z kochanką do swojej żony i dzieci… Ubecy odnajdują drogę do świętości… – Jiří Kamen mnoży absurdalne historie, żeby zdemaskować naszą pokrętną naturę.

"Miłość w czasach globalnych zmian klimatycznych"

Zdobywca najważniejszej czeskiej nagrody literackiej Magnesia Litera.

"Książka Josefa Pánka jest tak zaskakująca i charakterystyczna pod względem stylu i poruszanych tematów, ponieważ nie wzoruje się na żadnym współczesnym trendzie literackim. Wprawdzie porusza większość aktualnych kwestii takich jak ksenofobia, rasizm i inne globalne zjawiska społeczne, ale robi to z klasą, humorem i swadą bliską Hrabalowi, Haškowi czy Demlowi" – brzmiało uzasadnienie Kapituła Nagrody.

(opisy pochodzą od wydawców)

O książkach rozmawialiśmy z Iwoną Rusek i Piotrem Koftą.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 9.05.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Julia Różewicz: literatura czeska ma w Polsce dobrą reputację

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 17:31
Literatura czeska w naszym kraju nieustannie rozkwita. Wciąż sięgamy zarówno po pozycje klasyczne, jak i świeże. - Interesuje nas w niej, i to, co sztampowe, i to, co nowe - mówiła w Programie 2 Polskiego Radia Julia Różewicz, bohemistka, tłumaczka i wydawczyni.
rozwiń zwiń