W poszukiwaniu tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 20:08
W niedzielnej audycji dwie pozycje książkowe: Sławomir Shuty "Nowy wspaniały smak" i Katarzyna Michalczak "Mam na imię nie mam".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Mallmo/Shutterstock

Gośćmi "Czytelni" byli Iwona Rusek i Piotr Kofta. Zastanowiali się nad problemami poszukiwania tożsamości we współczesnej prozie polskiej.


Posłuchaj
29:28 Czytelnia Dwójka 4 lipiec 2021 12_30_23.mp3 Recenzje książek "Nowy wspaniały smak" Sławomira Shuty i "Mam na imię nie mam" Katarzyny Michalczak (Czytelnia/Dwójka)

 

W książce "Mam na imię nie mam" Katarzyna Michalczak opowiada o pragnieniu miłości, która nie może się przydarzyć, o kiepskich kochankach i złych ojcach. O przemocy domowej, samotności kobiet oraz niespełnieniu.

Wszystkie przejawy działalności Shutego należy traktować jako wielowarstwowy projekt artystyczny – "produkt polski Shuty™", którego celem jest opis rodzimego społeczeństwa, które po 1989 r. znalazło się "w paszczy konsumpcji". Już tytuł jego pierwszej książki "Nowy wspaniały smak" (nawiązanie do dzieła A. Huxleya) sugerował parodystyczne przedstawienie nowej rzeczywistości, w której jednostka ludzka poddana jest nachalnej reklamie, natarczywej promocji i pseudonaukowym hasłom marketingowym.

[Opisy pochodzą od wydawców]

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 4.07.2021

Godzina emisji: 12.30 

Czytaj także

Literackie studium ludzkiego cierpienia

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 16:46
W "Czytelni" Iwona Rusek i Piotr Kofta zrecenzowali książkę Jagi Słowińskiej "Czarnolas", a także powieść "Informacja zwrotna" Jakuba Żulczyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Oliwia Sobczak: Trójmiasto gra w moich książkach ważną rolę

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2021 20:00
- Ten ostatni tom jest najbardziej intymną częścią trylogii, wątki rodzinne dotyczące głównego bohatera zostały mocno rozwinięte, mierzy się on ze swoją przeszłością, dojrzewa na kartach tej książki - mówiła na antenie Dwójki autorka serii "Kolory zła", Małgorzata Oliwia Sobczak.
rozwiń zwiń