"Floryda" i "Kociarz". Świeża proza z Ameryki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 15:27
W audycji recenzowaliśmy książki dwóch amerykańskich autorek: Lauren Groff i Kristen Roupenian.
Audio
  • Lauren Groff "Floryda" i Kristen Roupenian "Kociarz" (Czytelnia/Dwójka)
Okładki książki
Okładki książkiFoto: materiały prom.

Dla wielu Floryda to miejsce pełne słońca, kryształowo czystej, błękitnej wody i białych piasków. Być może to prawda, ale Lauren Groff w swoich opowiadaniach nie tam nas zabiera. Wraz z autorką odkrywamy mroczne zakątki świata i ludzkiej duszy, w których czai się strach, prawdziwy lub wyimaginowany - pisze wydawca książki "Floryda". 

Z kolei "Kociarz" to dwanaście opowiadań składających się w panoramę naszych czasów. Jak czytamy w nocie wydawniczej, to opowieści o pożądaniu i wstręcie, seksie i samotności, zagubieniu i poczuciu winy w erze Instagrama, Tindera i #MeToo. To literatura minimalistyczna, choć – paradoksalnie – napisana z rozmachem. Właśnie dlatego stała się najpopularniejszym wiralowym tekstem literackim XXI wieku i zdobyła dwa miliony czytelników w internecie. Teksty wywołują wiele emocji: fascynują i odstręczają, oburzają i podniecają, przerażają i zachwycają, nie pozostawiając miejsca na obojętność. 

Książka omawialiśmy razem z Iwoną Rusek i Piotrem Koftą.

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadzi: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 11.05.2019

Godzina emisji: 15.00

pg/jp

Czytaj także

Amerykańska satyra, czyli wielki kac kontrkultury

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2018 14:02
- Powieść Dona DeLillo ukazała się w 1973 roku i dla amerykańskich czytelników było jasne, że główny bohater to zakamuflowana postać Boba Dylana, a cała powieść mająca szczątkową fabułę to część kaca, jakiego kontrkultura miała po latach 60. - mówił w Dwójce Piotr Kofta.
rozwiń zwiń