Literackie studium ludzkiego cierpienia

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 16:46
W "Czytelni" Iwona Rusek i Piotr Kofta zrecenzowali książkę Jagi Słowińskiej "Czarnolas", a także powieść "Informacja zwrotna" Jakuba Żulczyka.
Okładki książek
Okładki książekFoto: Mat. prasowe

Posłuchaj
29:38 Czytelnia 6 czerwiec 2021 12_30_08.mp3 Jagi Słowińskiej "Czarnolas", a także powieść "Informacja zwrotna" Jakuba Żulczyka (Czytelnia/Dwójka)

 

Miejscem wydarzeń powieści "Czarnolas" Jagi Słowińskiej jest zwykła, nienazwana polska wieś. Życie tam przypomina drzemkę przeplataną codziennością. Jest leniwe, spokojne, ziewające. W życie to wkrada się chichot śmierci, który zabiera głównemu bohaterowi, małemu chłopcu, rodziców, ukochanego psa a na samym końcu Wuja. Wszystkie te straty, skłaniają chłopa do podjęcia decyzji by spróbować przywrócić to, co odeszło, odwrócić nieodwracalne. Postanawia więc ukryć się w trumnie swojego Wuja i razem z nim zamieszać gdzieś na styku światów. I nauczyć się "sztuki tracenia", mimo że ona tak bardzo boli.

Bohaterem "Informacji zwrotnej" Jakuba Żulczyka jest Marcin Kania – alkoholik, leczący się z choroby w ośrodku "Jutro". Jego syn, żyjący z tantiemów ojca - byłego muzyka, twórcy jednego z największych polskich hitów - pewnego dnia znika bez śladu. Jedyne, co po sobie pozostawia to zakrwawione prześcieradła. Kania wie, że poprzedniego wieczoru widział się z synem. Jednak prawie nic z tego spotkania nie pamięta. Zapił.

Główny bohater wyrusza więc w szaleńczą podróż w poszukiwaniu syna. Ta odyseja po mieście, w którym każde z miejsc ma swoja brudną tajemnicę, popchnie go w najmroczniejsze rejony ludzkiego psyche, naprowadzi na trop największej w polskich dziejach afery reprywatyzacyjnej oraz skonfrontuje ze złem, które wyrządził swojej rodzinie.

[Powyższe opisy pochodzą od wydawców]

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

Data emisji: 6.06.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

"Zaczarowana proza i mroczna, genialna wizja". Wręczono międzynarodową nagrodę Bookera

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2021 23:39
Powieść "W nocy każda krew jest czarna" Davida Diopa zdobyła tegoroczną międzynarodową nagrodę Bookera.
rozwiń zwiń