Polskie Radio
Section05
nagroda Bookera

Międzynarodowa Nagroda Bookera. Czy Urszula Honek pójdzie śladem Olgi Tokarczuk?

Książka "Białe noce" Urszuli Honek została nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera. W 2018 roku Bookera zdobyła Olga Tokarczuk. Czy ta jedna z najważniejszych nagród literackich na świecie może być "wstępem" do Nobla?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Aleksandra Jasińska Magda Mikołajczuk Urszula Honek Kate Webster Międzynarodowa Nagroda Bookera nagroda Bookera Olga Tokarczuk Zygmunt Miłoszewski

Wielki sukces polskiej pisarki: Urszula Honek nominowana do prestiżowej Nagrody Bookera!

Urszula Honek za swoją debiutancką książkę, zbiór opowiadań "Białe noce", znalazła się na długiej liście nominowanych do tegorocznej Międzynarodowej Nagrody Bookera, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie. Razem z nią nominowana została tłumaczka, Kate Webster. Krótką listę finalistów poznamy 9 kwietnia, a tytuł zwycięskiej książki – 21 maja.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA literatura Urszula Honek nagroda Bookera Międzynarodowa Nagroda Bookera Olga Tokarczuk Stanisław Lem Wioletta Grzegorzewska literatura polska KSIĄŻKA opowiadanie Justyna Grabarz Trójka

John Coetzee. "Jego proza jest zimna, ostra, ale nie mdła"

84 lata temu, 9 lutego 1940 roku urodził się południowoafrykański pisarz, laureat literackiej Nagrody Nobla, John Maxwell Coetzee. Jest to jeden z najczęściej nagradzanych pisarzy na świecie, który w swojej twórczości porusza tematy rasizmu, ludzkiej krzywdy, odkupienia i przemocy, a wszystko to w stylu niezwykle konkretnym i chłodnym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA literatura Afryka Afryka Południowa RPA nagroda Nobla nagroda Bookera

"Prophet Song" - książka wyróżniona Nagrodą Bookera. "Czyta się ją z zapartym tchem"

- Ta powieść ma ciekawą konstrukcję, brak w niej akapitów. To są bloki tekstu, ma się wrażenie nagłości, jakby ktoś zdyszany starał się jak najszybciej opowiedzieć nam tę historię. Jako tłumaczka chcę oddać co należne utworowi, ale przecież jest to literatura, a nie eksperyment. Mimo tej nietypowej formy, czyta się to z zapartym tchem - mówiła w Dwójce tłumaczka Kaja Gucio.
Zobacz więcej na temat:  nagroda Bookera Dwójka Paweł Siwek książki tłumacz tłumaczenie