REKLAMA

"Tęsknota za innym światem" i "Shuggie Bain". Historie podszyte bólem istnienia

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2021 13:00
W audycji omawialiśmy dwie książki anglosaskich autorów: Ottessy Moshfegh "Tęsknota za innym światem" i "Shuggie Bain" Douglasa Stuarta.
Okładki książek
Okładki książekFoto: materiały prom.

Posłuchaj
30:02 Czytelnia 13.06.2021.mp3 Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta o książkach "Tęsknota za innym światem" Ottessy Moshfegh i "Shuggie Bain" Douglasa Stuarta (Czytelnia/Dwójka)

"Tęsknota za innym światem"

To pierwszy zbiór opowiadań jednej współczesnej amerykańskiej pisarki. Bohaterami są osoby, które razem i każda z osobna reprezentują ułomną kondycję człowieka. Groteska, a czasami oburzenie, z jakimi autorka opisuje swe postacie, są jednocześnie nasycone czułością i współczuciem, próbą zrozumienia i wybaczenia. To opowieści o izolacji i samotności każdego człowieka, który tęskniąc za osiągnięciem pełni i doskonałości, wybiera drogę, na której niemal zawsze potyka się o własne impulsywne zachowania i egzystencjalną niepewność.

"Shuggie Bain"

Młody Hugh Bain, zwany przez wszystkich Shuggiem, to samotny chłopiec, którego dzieciństwo przypadło na trudny okres lat 80. w robotniczym Glasgow i który mimo starań nie potrafi sprostać oczekiwaniom swojego otoczenia.

Jego matka, Agnes Bain, chciała od życia czegoś więcej. Marzyła o domu i o życiu na własny rachunek. Kiedy jej niewierny mąż postanawia odejść, kobieta i troje dzieci zostają uwięzieni w górniczym mieście, przetrzebionym przez reformy Margaret Thatcher. Agnes coraz częściej szuka ratunku w butelce i ostatecznie to na dzieciach spoczywa obowiązek uratowania matki. Jedno po drugim wszyscy ją opuszczają, aż zostaje tylko Shuggie.

Jej najmłodszy syn wierzy bowiem w matkę jak nikt i walczy o nią do samego końca. Sam jednak zmaga się z problemami – Agnes pragnie mu pomóc, jednakże z czasem uzależnienie przyćmiewa w jej życiu wszystko, włączając w to ukochanego syna. 

Nominowana do wszystkich najważniejszych nagród literackich – w tym do National Book Award oraz Nagrody Bookera, którą zdobyła – opowieść o uzależnieniu, seksualności i miłości.

(powyższe opisy pochodzą od wydawców)

***

Tytuł audycji: Czytelnia 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Magdalena Mikołajczuk, Piotr Kofta

Data emisji: 13.06.2021

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Anglojęzyczne opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 17:30
W "Czytelni" recenzowaliśmy dwa tomy opowiadań: Katherine Mansfield "Opowiadania", Lucia Berlin "Wieczór w raju. Opowiadania zebrane"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Literackie studium ludzkiego cierpienia

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2021 16:46
W "Czytelni" Iwona Rusek i Piotr Kofta zrecenzowali książkę Jagi Słowińskiej "Czarnolas", a także powieść "Informacja zwrotna" Jakuba Żulczyka.
rozwiń zwiń