REKLAMA

Anglojęzyczne opowiadania

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2020 17:30
W "Czytelni" recenzowaliśmy dwa tomy opowiadań: Katherine Mansfield "Opowiadania", Lucia Berlin "Wieczór w raju. Opowiadania zebrane"
Okładki książek
Okładki książekFoto: mat. promocyjne

Posłuchaj
30:36 [ PR2]PR2 (mp3) 13 grudzień 2020 12_29_37.mp3 Katherine Mansfield "Opowiadania", Lucia Berlin "Wieczór w raju. Opowiadania zebrane" (Czytelnia/Dwójka)

  

"Wieczór w raju. Opowiadania zebrane" to przeoczony brylant amerykańskiej literatury. Wydany pośmiertnie zbiór najlepszych opowiadań Lucii Berlin z miejsca stał się literacką sensacją na całym świecie. Teraz w ręce polskich czytelników trafia drugi tom opowiadań arcymistrzyni krótkiej formy.

Czytaj także:

Katherine Mansfield, jedna z najwybitniejszych pisarek XX wieku urodziła się w Nowej Zelandii w 1888 roku jako Kathleen Beauchamp. Planowała karierę wiolonczelistki. W 1903 wyjechała do szkoły do Londynu, dokąd powróciła w 1907 po krótkim pobycie w domu, by resztę życia spędzić w Europie, między Anglią a uzdrowiskami, zwłaszcza na południu Francji, gdzie usiłowała ratować nadszarpnięte przez gruźlicę zdrowie. Zmarła we Francji w 1923 roku, pozostawiwszy po sobie pięć tomów mistrzowskich opowiadań oraz bogatą korespondencję i dzienniki. Warto dodać, że w 1909 roku Mansfield przeżyła okres fascynacji dziełem Stanisława Wyspiańskiego, napisała wierszy ku jego czci i być może w towarzystwie Floryana Sobieniowskiego, który ją z twórczością Wyspiańskiego zapoznał, odwiedziła Kraków.

Mat. prasowe

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta

Data emisji: 13.12.2020

Godzina emisji: 12.30Czytaj także

"Na pół" i "Mona". Literackie nowości z Czech i Słowenii

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2020 13:00
W kolejnej odsłonie "Czytelni" nasi recenzenci Magdalena Mikołajczuk i Piotr Kofta omówili książkę czeskiej pisarki Bianki Bellovej "Mona" oraz Słoweńca Jasmina B. Freliha "Na pół".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Atrapa jest zawsze podróbką"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2020 11:30
- Atrapa jest zawsze podróbką, jest próbą stworzenia czegoś, co będzie doskonałe, a nie jest. Lalka milczy, jest obojętna i przerażająca - opowiadał eseista Piotr Paziński na antenie Dwójki.
rozwiń zwiń