"Moja żona nie tańczy. Opowiadania wybrane", "Śmierć jeździ audi" - oceniamy powieści

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2022 15:58
W audycji omawialiśmy książki Tove Ditlevsen "Moja żona nie tańczy. Opowiadania wybrane" i Kristian Bang Foss "Śmierć jeździ audi".
Audio
  • "Moja żona nie tańczy. Opowiadania wybrane", "Śmierć jeździ audi" - oceniamy powieści (Czytelnia/Dwójka)
Kristian Bang Foss Śmierć jeździ audi, Tove Ditlevsen Moja żona nie tańczy. Opowiadania wybrane
Kristian Bang Foss "Śmierć jeździ audi", Tove Ditlevsen "Moja żona nie tańczy. Opowiadania wybrane"Foto: materiały prasowe

Tove Ditlevsen "Moja żona nie tańczy. Opowiadania wybrane" (tł. Iwona Zimnicka)

Tove Ditlevsen jest zjawiskiem nie tylko w literaturze duńskiej, ale i światowej. Wychowana w rodzinie robotniczej, dzięki niespotykanemu talentowi przekroczyła granice swojego przeznaczenia, zdobyła – i porzuciła – literackie salony i osiągnęła w Danii status pisarki kultowej.

W jej oszczędnej, intymnej prozie nie znajdziemy wielkiej historii ani przełomowych wydarzeń. Bohaterami są młode, zakochane dziewczyny i zgorzkniali uliczni sprzedawcy, fryzjerki i profesorowie, kobiety porzucone przez mężów i te, które dopiero planują rozstanie z mężczyzną. Życie rodzinne, miłosne, a nawet wewnętrzne to u Ditlevsen przestrzeń, w której nieustannie rozgrywamy strategiczne szachy, to przestrzeń walki i przemocy – nikt nie skrzywdzi cię tak jak własna matka (chyba że mąż lub żona), a dzieci zdane są same na siebie.

Z zaledwie kilku słów Ditlevsen tworzy skomplikowany świat pełen zależności, trudnych decyzji i emocji buzujących pod powierzchnią. Świat, w którym to, co wypowiedziane na głos, jest dużo mniej istotne od tego, co przemilczane.

Kristian Bang Foss "Śmierć jeździ audi" (tł. Agata Lubowicka)

"Na początku wszystko było proste jak drut" – zaczyna swoją opowieść Asger.
Potem sprawy zaczęły się komplikować: utrata pracy, rozstanie z dziewczyną, długi, alkohol. W akcie desperacji Asger odpowiada na ogłoszenie o poszukiwaniu asystenta osoby niepełnosprawnej. Tak poznaje młodego, ale znudzonego życiem i zgorzkniałego Waldemara. Mężczyzna porusza się na wózku inwalidzkim, mieszka na kopenhaskim blokowisku, pali skręty i cały dzień ogląda telewizję. Asger jest jedyną osobą, która potrafi znaleźć z Waldemarem wspólny język, bo sam też nie ma już nic do stracenia. Ich znajomość okaże się tym, na co obydwaj czekali całe swoje życie.

Powieść "Śmierć jeździ audi" nagrodzono Europejską Nagrodą Literacką w 2013 roku.

[opisy pochodzą od wydawców]


Goście: Iwona Rusek, Piotr Kofta


Posłuchaj
29:45 Czytelnia Dwójka 30 październik 2022 12_30_08.mp3 "Moja żona nie tańczy. Opowiadania wybrane", "Śmierć jeździ audi" - oceniamy powieści (Czytelnia/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Czytelnia

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 30.10.2022

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Tożsamości zagrożone

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 13:00
Podczas niedzielnego spotkania w "Czytelni" nasi recenzenci – Iwona Rusek i Piotr Kofta – sięgnęli po prozę dwojga polskich autorów. Były to: "Trzeba być cicho" Agnieszki Jelonek oraz "Dawki fantomowe" Wojciecha Chamiera-Gliszczyńskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powieści rodem z Bałkanów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2022 13:00
Tym razem z recenzentami Dwójki Piotrem Koftą i Iwoną Rusek sięgnęliśmy po literaturę bośniackiego prozaika, poety i publicysty pochodzenia chorwackiego Miljenko Jergovicia "Nadprzyrodzony wyraz jego rąk" w przekładzie Miłosza Waligórskiego oraz po "Schron przeciwczasowy" Bułgara Georgia Gospodinowa w tłumaczeniu Magdaleny Pytlak.
rozwiń zwiń